Zbrodnie stalinizmu. Historia trudno dostępna

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 19:00
- Rosjanie nie wpuszczają nas do swoich archiwów nie tylko przez niechęć do krajów Europy Środkowej, ale też przez wzgląd na politykę wewnętrzną - mówił w Dwójce Łukasz Adamski z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Audio
  • Zbrodnie stalinizmu. Historia trudno dostępna (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Obraz Sergieja Korolkooffa przedstawiający syberyjskich zesłańców
Obraz Sergieja Korolkooffa przedstawiający syberyjskich zesłańcówFoto: PAP/Photoshot

- Pokazanie pełnej prawy o zbrodniczości Związku Sowieckiego, jego przywódców i członków nomenklatury może doprowadzić z punktu widzenia obecnego reżimu, do nieprzewidzianych skutków - mówił gość audycji "O wszystkim z kulturą". Łukasz Adamski zauważał, że skrywane dokumenty mogłyby wskazać na rodzinne powiązania między obecną władzą, a dawnymi komunistycznymi zbrodniarzami. Poza tym zakłóciłyby przekaz rosyjskiej propagandy, według której ZSRR był normalnym uczestnikiem stosunków międzynarodowych.

Rosyjski historyk Nikita Pietrow wskazywał na ambiwalentny stosunek współczesnych Rosjan do Stalina, który z jednej strony ma na rękach krew milionów, z drugiej wygrał II wojnę światową i uczynił z Rosji mocarstwo.

O litewskim spojrzeniu na zbrodnie stalinizmu opowiadał Arunas Bubnys z Centrum Badania Eksterminacji i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy.

***

Tytuł audycji:  O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Gość: Łukasz Adamski (Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia), Nikita Pietrow (historyk), Arunas Bubnys (Centrum Badania Eksterminacji i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy)

Data emisji: 22.03.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/mg

Czytaj także

Sołżenicyn - pisarz, który był sumieniem Rosji

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 06:08
- Sołżenicyn dał świadectwo, że prawo stosowane dla podtrzymania nieludzkiej dyktatury, dla podtrzymania władzy jednego człowieka, dla podtrzymania stanu niewoli dla całego narodu, nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością - mówił tłumacz prof. Jerzy Pomianowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bez wielkich słów" - reportaż Magdy Skawińskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 22:15
24 lutego 2016 roku mija 63. rocznica śmierci generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila".
rozwiń zwiń