Aktor czytelnik. Żegnamy Marka Bargiełowskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 19:20
- Był człowiekiem głęboko oczytanym. Zaczynał rozmowę o roli od całości scenariusza. To się bardzo rzadko u aktorów zdarza - mówił o zmarłym 23 marca artyście Janusz Zaorski.
Audio
  • Audycja wspomnieniowa o Marku Bargiełowskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Marek Bargiełowski odszedł w wieku 73 lat
Marek Bargiełowski odszedł w wieku 73 latFoto: TVP/PAP- Jan Bogacz

- W środowiskach artystycznych egoizm, egotyzm i egocentryzm powoduje, że aktor widzi tylko siebie. W wypadku Marka Bargiełowskiego było inaczej. On chciał być służebny wobec sprawy, wobec tego, o czym jest film - podkreślał Janusz Zaorski.

Krzysztof Kowalewski dodawał, że skromność, dystans i poczucie humoru Marka Bargiełowskiego przekładały się na przyjemność wspólnego grania. - Korzystał z tego, co mu niósł partner. Nie walczył z nim, nie ścigał się. To jest najbardziej pożyteczne na scenie.

Z kolei reżyser Maciej Englert wspominał niezwykłe oczytanie zmarłego aktora i jego nowoczesny, oszczędny styl polegający na wygrywaniu scenicznych szczegółów. Jako przykład podawał pewien teatralny epizod z jedzeniem jabłka.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Krzysztof Kowalewski (aktor), Maciej Englert (reżyser) i Janusz Zaorski (reżyser)

Data emisji: 24.03.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/mc

Czytaj także

Aleksander Bardini. Ocalały, prorok, muzyk...

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 20:00
- Tropił i obnażał dyspozycje kulturowe młodych ludzi z wyjątkowym okrucieństwem, ale też empatią - mówiła o fenomenie pedagogicznym wybitnego aktora i reżysera w 20. rocznicę jego śmierci prof. Barbara Osterloff.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Trela: nie marzyłem o tym, by być aktorem

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 15:21
– W czasach liceum fascynowała mnie raczej iluzja i maszyneria teatru. Myślałem o scenografii – mówił aktor, a zarazem bohater książki "Trela" Beaty Guczalskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje aktor Marek Bargiełowski

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 17:35
Informację o śmierci aktora podała "Rzeczpospolita". Odtwórca głównej roli w filmie Janusza Zaorskiego "Pokój z widokiem na morze" miał 73 lata.
rozwiń zwiń