"Twierdzenie Polaka wygrało wojnę"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 19:00
- Nie bomba jądrowa, nie penicylina, lecz właśnie abstrakcyjne twierdzenie matematyczne Mariana Rejewskiego zdecydowało o wyniku II wojny światowej - mówił Marek Grajek, autor książki "Enigma. Bliżej prawdy".
Maszyna szyfrująca Enigma
Maszyna szyfrująca EnigmaFoto: Punishar/wikimedia/CC BY-SA 4.0

To opinia wyrażona między innymi przez znakomitego brytyjskiego matematyka, zmarłego w 2009 roku Irvinga Johna Gooda. Do Poznania zawitał z kolei ostatnio sir John Dermot Turing, bratanek słynnego brytyjskiego kryptologa Alana Turinga. Przy okazji obiecał wesprzeć starania o utworzenie Muzeum Enigmy, które ma się mieścić w dotychczasowej siedzibie Wydziału Historii Uniwersytetu Poznańskiego.

Przy tej okazji przypomnieliśmy w Dwójce historię niemieckiej maszyny szyfrującej oraz Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, którzy zmienili bieg historii.

I spytaliśmy, czy państwo polskie wykorzystało szansę stworzoną przez swoich wybitnych matematyków, których rolą doceniono powszechnie dopiero w latach 70.?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzący: Bartosz Panek

Gość: Sławomir Błażewicz (Muzeum Wojska Polskiego), Andrzej Bilecki (Muzeum Techniki), Marek Grajek (autor książki "Enigma. Bliżej prawdy")

Data emisji: 2.06.2016

Godzina emisji: 18.00

mm/kd

 


Czytaj także

W czym tkwi siła nowych polskich muzeów?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 19:10
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku zostały docenione przez Radę Europy. W Dwójce dyskutowaliśmy o fenomenie tych placówek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzienniki Rosenberga. U źródeł logiki nazistów

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 19:00
W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o zapiskach głównego ideologa III Rzeszy, które ukażą się niebawem w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Historii Polski zbiera pamiątki

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 12:00
O nowej inicjatywie placówki powstającej w warszawskiej Cytadeli rozmawialiśmy z jej dyrektorem Robertem Kostro.
rozwiń zwiń