Polska alternatywa. Wywracanie świata w doktoracie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 18:30
– Od dawna interesowałem się ruchami próbującymi kwestionować reguły społeczne – mówił dr Xawery Stańczyk, autor najlepszego w ostatnim roku doktoratu o kulturze.
Audio
  • Dr Xawery Stańczyk o polskiej kulturze alternatywnej w latach 1978-1996 (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Xawery Stańczyk jest nie tylko twórcą i doktorem humanistyki, lecz także działaczem miejskim
Xawery Stańczyk jest nie tylko twórcą i doktorem humanistyki, lecz także działaczem miejskimFoto: PAP/NEWSWEEK/Marcin Kaliński

Tytuł nagrodzonej przez Narodowe Centrum Kultury pracy brzmi "Kultura alternatywna w Polsce 1978-1996. Wyobraźnia, samoorganizacja, komunikacja". Gość Dwójki wyznał, że przy wyborze tematu kierowały nim zarówno pobudki poznawcze, jak i osobiste.

– Piszę o tym, co było ważne dla kształtowania się mojego postrzegania świata, o twórcach, zespołach muzycznych, grupach artystycznych, plastycznych i teatralnych podważających ład, który wydaje się naturalny i normalny, a niekoniecznie taki jest – opowiadał.

Dr Xawery Stańczyk mówił także m.in. o tym, na jakie pytanie chciał odpowiedzieć w swoim doktoracie, i dlaczego wybrał przedział czasowy lat 1978-1996. Badacza pytaliśmy też o to, jak pisze się najlepszy doktorat.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi:  Jacek Wakar

Gość: dr Xawery Stańczyk (poeta, antropolog i socjolog kultury, działacz ruchów miejskich)

Data emisji: 27.07.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/jp

Czytaj także

Duch Leśmiana na łące w Szczebrzeszynie

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 11:00
- Na tym festiwalu w jednej rzece będą moczyli nogi czytelnik i pisarz. Nie będzie dystansu, bo będziemy na łące - mówiła w Dwójce Justyna Sobolewska, autorka programu drugiej odsłony festiwalu Stolica Języka Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile nauki w "Stworzeniu świata" Haydna?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 12:30
- Haydn odwiedzał astronoma Johna Herschela w jego obserwatorium, gdzie ten budował największe teleskopy na świecie. To tak, jakby dzisiaj kompozytor wybrał się do najznakomitszych ośrodków badawczych w Chile czy na Hawajach - mówił dr Stanisław Bajtlik.
rozwiń zwiń