Krwawa Luna. Komunistka zafascynowana Kościołem

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 18:00
- Wiara katolicka była dla niej rewersem jej wiary w komunizm, ale nie znalazłam przesłanek, które by dowodziły, że była blisko wiary w Boga - mówiła w Dwójce o Julii Brystigerowej Patrycja Bukalska, autorka książki "Krwawa Luna".
Audio
  • Krwawa Luna. Komunistka zafascynowana Kościołem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Maria Mamona odtwarzająca postać Julii Brystiger w filmie Zaćma Ryszarda Bugajskiego
Maria Mamona odtwarzająca postać Julii Brystiger w filmie "Zaćma" Ryszarda BugajskiegoFoto: Jacek Drygała/Kino Świat/materiały promocyjne

Julia Brystigerowa była ważną funkcjonariuszką aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej. W trakcie pracy dorobiła się przydomku "Krwawa Luna", choć nie do końca znana jest jego geneza. - Wydaje się, że źródło tego określenia może pochodzić z szeregów funkcjonariuszy, a nie osób, które były przez nią przesłuchiwane - mówiła w audycji "O wszystkim z kulturą" Patrycja Bukalska. - Ona przyciągała uwagę, bo była jedyną kobietą na tak wysokim stanowisku w Ministerstwie Bezpieczeństwa, a jej realna władza sięgała wyżej niż jej stanowisko - dodawała.

Historyk Andrzej Friszke podkreślał, że Brystigerowa zajmowała się rozpracowywaniem legalnej opozycji politycznej, ale też miała za zadanie podzielić środowisko Kościoła katolickiego, by podporządkować je komunistom. - Ona była mózgowcem, który służył złej sprawie. Pomagała stworzyć taki system, żeby komuniści mogli rządzić przy pomocy różnych grup i środowisk. Pod koniec życia miała jednak kryzys ideologiczny - zauważał gość Anny Fuksiewicz.

W latach 60. i 70. Brystigerowa często bywała u sióstr zakonnych w Laskach i rozmawiała z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Czy chciała się nawrócić? O tych wydarzeniach opowiada film Ryszarda Bugajskiego pt. "Zaćma". Reżyser wyjaśniał w Dwójce, na jakich poszlakach oparł swój obraz o nawróceniu Brystygierowej. - Moim celem było zaniepokojenie widza.

***

Tytuł audycji:  O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Goście: Patrycja Bukalska, autorka książki "Krwawa Luna", Ryszard Bugajski, twórca filmu "Zaćma", oraz historyk prof. Andrzej Friszke

Data emisji: 28.11.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zaćma". Jak Laski przemieniły "Krwawą Lunę"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 09:40
– Interesowało mnie, dlaczego ktoś, kto najpierw jest zbrodniarzem, potem może przejść na przeciwną stronę – mówił Ryszard Bugajski, reżyser filmu "Zaćma".
rozwiń zwiń