REKLAMA

"Depesze". Nikt tak nie opowiadał o Wietnamie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 19:00
- Czytelnik zostaje wrzucony w sam środek działań wojennych, właściwie nie wie nawet, w jakim miejscu się znajduje - mówił Krzysztof Majer o "Depeszach" Michaela Herra, kultowej książce o wojnie w Wietnamie.
Audio
  • Krzysztof Majer o "Depeszach" Michaela Herra (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment okładki książki  pt. Depesze, wyd. Karakter
Fragment okładki książki pt. "Depesze", wyd. KarakterFoto: mat. promocyjne

Michael Herr przez dwa lata, 1967-1969, był korespondentem amerykańskiego pisma "Esquire" w Wietnamie, niejednokrotnie znajdując się w samym centrum działań wojennych. Po powrocie napisał "Depesze" (wyd. w 1977), swoją jedyną książkę. Według "The New York Times Book Review" to najlepsza rzecz, jaka o tym straszliwym konflikcie zbrojnym została napisana.

- Gdy Herr przyjeżdża do Wietnamu, wydaje się mu - jak pewnie wydawało się tym młodym chłopakom, którzy tam służyli - że to jest jakiś film przygodowy. Film, w którym nie ma wątpliwości, kto jest szwarccharakterem, a kto bohaterem - opisywał Krzysztof Majer punkt wyjścia autora "Depesz". - W tej książce Herr przygląda się sobie i swojemu młodzieńczemu entuzjazmowi z wielką ironią, może nawet politowaniem - podkreślał tłumacz.

W jakim jednak sensie "Depesze" "całkowicie tej wojny nie odczarowują"? Jaką funkcję pełni tu fragmentaryczna, nerwowa narracja? I dlaczego Herr uważał, że jego książka - uznana za reporterskie arcydzieło – jest powieścią?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Krzysztof Majer (tłumacz "Depesz" Michaela Herra)

Data emisji: 11.01.2017

Godzina emisji: 18.00

jp/ab

Czytaj także

Bob Dylan. Takiego noblisty jeszcze nie było

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 22:00
Ogłoszony 13 października werdykt Akademii Szwedzkiej budzi sporo emocji. W Dwójce przyjrzeliśmy się twórczości tegorocznego laureata literackiej nagrody Nobla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lech Majewski wśród hollywoodzkich piramid

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 12:00
Andrzej Mastalerz przedstawił fragmenty książki "Oficjalne centrum świata" Lecha Majewskiego - reżysera, pisarza, poety i malarza.
rozwiń zwiń