"The Square". Zasłużone zwycięstwo w Cannes?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 18:50
- Przyznanie Złotej Palmy w Cannes filmowi szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda to zachowawczy werdykt ukazujący atmosferę zranionej Europy, którą można było poczuć podczas festiwalu na każdym kroku – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
Audio
  • Adriana Prodeus, Krzysztof Kwiatkowski i Karolina Pasternak dzielą się wrażeniami na temat 70. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Ruben stlund (z prawej) na gali rozdania nagród podczas 70. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes
Ruben Östlund (z prawej) na gali rozdania nagród podczas 70. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w CannesFoto: PAP/Abaca

- Opóźniony seans z powodu alarmu bombowego, wyłącznie projektorów w hołdzie dla ofiar zamachu w Manchasterze czy wyposażeni w broń żołnierze, którzy ochraniali miejsce festiwalowe to jedynie przykłady na zmieniającą się sytaucję w Europie. I w tę atmosferę wpisuje się właśnie film Östlunda, który przedstawia historię kuratora galerii zmuszonego do konfrontacji swej empatii i wartości podczas wizyty biedniejszych dzielnic miasta - dodał Krzysztof Kwiatkowski.

W nagraniu audycji posłuchamy również o tym, jaki inny film zdaniem krytyka oraz - zaproszonych również do audycji Adriany Prodeus i Karoliny Pasternak - zasługiwał bardziej na zwycięstwo, a także poznamy szczegóły dotyczące obecności polskiej delegacji filmowców w Cannes.

***

Tytuł audycji:  O wszystkim z kulturą

Przygotowała: Anna Fuksiewicz

Goście: Adriana Prodeus, Krzysztof Kwiatkowski i Karolina Pasternak (krytycy filmowi)

Data emisji: 29.05.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/gs

Czytaj także

Miłość w godzinie próby

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 11:33
Choroba, starość, eutanazja - Michael Haneke nie unika tematów trudnych. Traktuje widza poważnie i wprowadza go niepostrzeżenie do wnętrza historii, tak, aby była ona możliwa do udźwignięcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile Bergmana we współczesnym kinie?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 14:00
- Jeżeli myślę o reżyserach, którzy mierzą się z Bergmanem, to są nimi przede wszystkim Lars von Trier i Michael Haneke - mówił w Dwójce krytyk filmowy Jakub Socha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bruno Dumont. Filozof-ekstremista robi komedie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 17:00
O dziełach francuskiego reżysera, jednego z najważniejszych twórców kina autorskiego, rozmawialiśmy w audycji "O wszystkim z kulturą".
rozwiń zwiń