Ile Bergmana we współczesnym kinie?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 14:00
- Jeżeli myślę o reżyserach, którzy mierzą się z Bergmanem, to są nimi przede wszystkim Lars von Trier i Michael Haneke - mówił w Dwójce krytyk filmowy Jakub Socha.
Audio
  • Ile Bergmana we współczesnym kinie? - dyskusja (Inny stan skupienia/Dwójka)
Liv Ullmann i Ingmar Bergman (na zdjęciu) byli związani nie tylko pracą na planie filmowym. W 1966 roku urodziła się ich córka, norwesko-szwedzka dziennikarka Linn Ullmann
Liv Ullmann i Ingmar Bergman (na zdjęciu) byli związani nie tylko pracą na planie filmowym. W 1966 roku urodziła się ich córka, norwesko-szwedzka dziennikarka Linn UllmannFoto: PAP/Sunshine /Retna Pictures

- Lars Von Trier, tak jak Bergman w przeszłości, jest współczesnym symbolem kina skandynawskiego, a zarazem figurą reżysera, który robi filmy na własnych prawach. Jego dziełem na swój sposób Bergmanowskim jest "Melancholia" - zauważył Jakub Socha.

Z kolei Andrzej Kołodyński zwracał uwagę, że u współczesnych reżyserów inspirujących się słynnym Szwedem mamy do czynienia z innym aktorstwem. - Ono jest bardziej realistyczne, ma wsparcie w dokumencie. Aktorstwo u Bergamna jest stylizowane. Jego istota polega na sposobie inscenizacji. To są twarze w dużych zbliżeniach, to są charakterystyczne zawieszenia głosu - podkreślał.

Co ciekawe, zdaniem tłumaczki Elżbiety Frątczak-Nowotny pełny geniusz Bergmana lepiej widać na deskach teatralnych niż w kinie.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia 

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Elżbieta Frątczak-Nowotny (tłumaczka literatury skandynawskiej), Andrzej Kołodyński i Jakub Socha (krytycy filmowi), Iwona Kempa (reżyserka)

Data emisji: 14.10.2015

Godzina: 21.30

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dorota Kolak: aktorstwo to samotny zawód

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 19:30
- Wiążemy się na czas projektu. Na chwilę łączy nas wspólny temat, ale potem te więzi zostają zawieszone - opowiadała w Dwójce wybitna aktorka Teatru Wybrzeże.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterowie Astrid Lindgren w świecie Stiega Larssona

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 20:00
- Mówi się, że bohaterowie trylogii "Millenium" to detektyw Blomkvist oraz Pipi Pończoszanka, która dorosła i stała się Lisbeth Salander - stwierdził publicysta Wojciech Orliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po festiwalu w Gdyni: polskie kino jako terapia

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 21:00
– To kino zaczyna pełnić rolę kogoś, kto namawia nas do akceptacji samych siebie, czasem w całej naszej głupocie – mówił krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski.
rozwiń zwiń