X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Raz dokoła!". Narodowe Czytanie "Wesela" w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 12:00
2 września arcydramat Stanisława Wyspiańskiego zabrzmiał w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie. Na naszej stronie wciąż mogą Państwo posłuchać rozmów o "Weselu" i jego autorze, poezji Wyspiańskiego i lektury jego biografii.
Audio
  • Ogród Saski gotów na Narodowe Czytanie "Wesela". Relacja Aleksandry Łapkiewicz (Poranek Dwójki)
  • Z Haliną Przebindą, reżyser Narodowego Czytania w Warszawie, rozmawia Michał Nowak (Dwójka)
  • O warsztatach śpiewaczych i tanecznych z dr Stanisławą Trebunią-Staszel rozmawia Michał Nowak (Dwójka)
  • Narodowe Czytanie 2017 w Łodzi. Relacja Katarzyny Hagmajer-Kwiatek (Dwójka na miejscu)
  • Podsumowanie finału Narodowego Czytania 2017 w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Relacja Michała Nowaka (Dwójka)
  • Przygotowania do Narodowego Czytania 2017 w Trójmieście. Relacja Marcina Mindykowskiego (Poranek Dwójki)
  • O krakowskich wydarzeniach związanych z Narodowym Czytaniem opowiadają Piotr Wasilewski, Marta Bossak, Wiesław Hołdys (Wybieram Dwójkę)
  • Przygotowania do Narodowego Czytania 2017 we Wrocławiu (Poranek Dwójki)
  • Agnieszka Krawiec zapowiada lubelskie wydarzenia w ramach Narodowego Czytania "Wesela" (Wybieram Dwójkę)
Narodowe Czytanie 2017. Katarzyna Kołeczek (Panna Młoda) i Sebastian Karpiel-Bułecka (Pan Młody) podczas lektury Wesela Stanisława Wyspiańskiego w Ogrodzie Saskim w Warszawie
Narodowe Czytanie 2017. Katarzyna Kołeczek (Panna Młoda) i Sebastian Karpiel-Bułecka (Pan Młody) podczas lektury "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Ogrodzie Saskim w WarszawieFoto: PAP/Stach Leszczyński

Od poniedziałku do piątku (28.08-1.09) w pasmach "Poranek Dwójki" oraz "Wybieram Dwójkę" zdawaliśmy relacje z przygotowań do Narodowego Czytania w różnych miejscach Polski, zaś w cyklu "To się czyta latem" (w godz. 9.45-10.00) Andrzej Mastalerz prezentuje fragmenty biograficznej książki "Wyspiański. Dopóki starczy życia" Moniki Śliwińskiej, publikacji złożonej z archiwów, dokumentów rodzinnych, listów i pamiętników (lekturę kontynuujemy od poniedziałku do piątku 4-8.09). Ponadto w "Wierszu na lato" słuchaliśmy utworów poetyckich autora "Wesela".

wyspianski dopoki starczy zycia mastalerz andrzej mini.jpg
"Dopóki starczy życia". Wyspiański na nowo

W poniedziałek (28.08) w "Kwadransie bez muzyki" Anna Lisiecka poruszyła z zaproszonymi gośćmi temat malarskiej twórczości Wyspiańskiego, a Jacek Wakar w audycji "O wszystkim z kulturą" zapytał znawców teatru o najsłynniejsze inscenizacje i adaptacje "Wesela".

W środę (30.08) w "Kwadransie bez muzyki" Dawid Dziedziczak zabrał słuchaczy na wycieczkę do słynnej "Rydlówki" w Bronowicach. Po miejscu, w którym odbyło się będące pierwowzorem dramatu Wyspiańskiego wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, oprowadził nas prawnuk Pana Młodego prof. Jan Rydel. Tego samego dnia gościem Doroty Gacek w programie "O wszystkim z kulturą" była Monika Śliwińska, autorka wspomnianej wyżej biografii Wyspiańskiego.

W piątek (1.09) w przygotowanym przez Annę Lisiecką "Antykwariacie" wysłuchaliśmy archiwalnych wspomnień trzech córek: Włodzimierza Tetmajera, Lucjana Rydla i Stanisława Wyspiańskiego.

W dniu Narodowego Czytania - w sobotę (2.09) - przez cały dzień relacjonowaliśmy Państwu przebieg lektury dramatu Stanisława Wyspiańskiego w Ogrodzie Saskim w Warszawie. W "Poranku Dwójki" opowiedzieliśmy o ostatnich przygotowaniach do wydarzenia i spotkaliśmy się z Januszem Prusinowskim, który na stołecznej scenie wciela się w rolę Chochoła. M.in. w paśmie "Dwójka na życzenie" i w programie "Duża czarna" Michał Nowak spotkał się z obecnymi na Narodowym Czytaniu gośćmi, a w audycji "Dwójka na miejscu", w której odwiedziliśmy Łódź, sprawdziliśmy, jak to miasto czyta "Wesele".

Ponadto na naszej stronie oraz profilu facebookowym Dwójki pojawiły się pięć filmów, w których ludzie kultury czytają fragmenty "Wesela".

Zapraszamy do słuchania nagrań audycji - oraz do czytania (nie tylko dzieł Wyspiańskiego!).

***

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"U Wyspiańskiego nie ma fatum. Ludzie są ofiarami ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 18:30
- Wszystko, co kreuje tragizm w dramatach Wyspiańskiego, to efekt różnych stosunków społecznych, tam nie ma siły zewnętrznej, która ingeruje w ten świat - podkreślała prof. Maria Prussak w audycji o "Klątwie" i innych tekstach Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Wyspiański ożenił się z brzydką chłopką?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 19:00
– Nie miała żadnej urody ani wykształcenia, a on był jej wierny, nie wdawał się w romanse, zadowalała go rola głowy rodziny – mówiła Iwona Kienzler, autorka książki "W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lanckorona. Rój artystów ściąga z całej Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 17:23
O miejscu, do którego od XIX wieku chętnie przyjeżdżali pisarze, malarze, aktorzy, muzycy i profesorowie literatury, opowiadaliśmy w "Kwadransie bez muzyki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dopóki starczy życia". Wyspiański na nowo

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 14:00
W Dwójce sluchaliśmy fragmentów książki Moniki Śliwińskiej, która rekonstruuje mało znany, prywatny portret słynnego dramatopisarza. 
rozwiń zwiń