"Głos też się uśmiecha". Elżbieta Kijowska w radiu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 20:00
– Pomalutku, na własnym gardle, na własnym sercu uczyłam się radia i przyznam, że dość szybko w nie wskoczyłam – wspominała radiowe początki laureatka Wielkiego Splendora 2017.
Audio
Elżbieta Kijowska
Elżbieta KijowskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

– Podczas moich studiów w krakowskiej szkole teatralnej nie było czegoś takiego, jak praca z mikrofonem. Dyscyplina pracy zawodowej w radiu nie była aktorowi uświadomiona – opowiadała Elżbieta Kijowska. – Gdy przyjechałam do Warszawy, tak się złożyło, że zaczęłam od filmów i Teatru Telewizji. Radio było pewną enigmą. Zwrócono jednak uwagę na mój głos, który komuś wydał się radiowy, i skontaktowano mnie ze świętej pamięci dyrektorem Teatru Polskiego Radia Juliuszem Owidzkim – dodała.

Legendarny twórca radiowy (laureat Honorowego Polskiego Splendora w 1994 r.) z przyjemnością słuchał młodej aktorki ("pomrukiwał: ładnie, ładnie"), zwrócił jednak uwagę na to, że mówi ona bardzo poważnym głosem. – Zaproponował, bym powiedziała to, co czytam, na jasnym uśmiechu. Wtedy usłyszałam, jak uśmiech zmienia tembr głosu. Zrozumiałam, że głos też się uśmiecha – wspominała aktorka.

O swoich radiowych doświadczeniach opowiadali także drugi zdobywca nagrody Wielkiego Splendora aktor Jerzy Trela, a także aktor i reżyser Jan Englert, wyróżniony Splendorem Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego, nagrodą specjalną przyznawaną od 2006 roku wybitnym postaciom kultury.

splendory 1200.jpg
Teatr Polskiego Radia wręczył nagrody Wielkiego Splendora 2017

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Elżbieta Kijowska, Jerzy Trela, Jan Englert

Data emisji: 4.12.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/ac

Czytaj także

Wielkie Splendory i miłosne wyznania laureatów

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 19:30
Twórcy uhonorowani przez Teatr Polskiego Radia opowiedzieli w Dwójce o swojej wieloletniej przygodzie z Polskim Radiem, ale też o wielkim uczuciu, z którego zrodziła się ta współpraca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Splendory 2016. "Mikrofon nie znosi nieprawdy"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 20:00
- Aktorów pociąga w radiu przygoda i poczucie, że ma się udział nieuchwytnym i jednorazowym przedsięwzięciu. Należy jednak przy tym pamiętać, że mikrofon jest narzędziem bardzo wymagającym i trzeba być przed nim zawsze prawdziwym – powiedział w Dwójce Andrzej Ferenc, laureat Wielkiego Splendora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zofia Rysiówna: nigdy nie starałam się ująć sobie wieku

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 20:00
W "Antykwariacie" znakomita polska aktorka teatralna i filmowa, a także (to mniej znany z jej talentów) śpiewaczka, opowiadała w archiwalnym nagraniu o swoim życiu, o ważnych dla niej ludziach, o pracy aktorskiej i o starości.
rozwiń zwiń