X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Komunizm u władzy nigdy nie zbudował komunizmu"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 18:30
- Jestem sceptyczny wobec używania terminu państwo komunistyczne. Ani Lenin, ani Stalin, Fidel Castro czy Kim Ir Sen nigdy nie oznajmili z trybuny, że zbudowali system komunistyczny. Komunizm ciągle tylko budowano – mówił w Dwójce prof. Jerzy Eisler.
Audio
  • Spór o PRL. Co nam zostało z 45 lat ludowej Polski? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską
Okładka książki "Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską"Foto: materiały prasowe wydawnictwa Czerwone i Czarne

Marzec 1968.jpg
U podstaw Marca '68 leżała walka o stołki?

Polska powojenna historia była przedmiotem zainteresowań badaczy losów Polski i wielu syntez historycznych. Mimo wielu prób nadal wydaje się być dużo mniej jednowymiarowa, niż można by sądzić. Spory na temat tego, czym tak naprawdę była PRL, nie gasną, a wręcz rodzą nowe wątpliwości. Jakie tak naprawdę było te 45 lat ludowej Polski? Co z niej zostało nam do dziś?

- PRL był dziwacznym tworem politycznym, ale była to Polska. Mówi się i pisze o Polsce pod zaborami lub okupacją niemiecką i tak samo jest z PRL-em, czyli Polską niesuwerenną, niedemokratyczną, uzależnioną od obcego mocarstwa, jakim był Związek Sowiecki - przekonywał w audycji prof. Jerzy Eisler, autor książki "Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską. Historia polityczna PRL".

Do jakiego stopnia państwo niesuwerenne może być państwem niepodległym? Na ile opisywanie PRL-u powinno być niezależne od autobiograficznych doświadczeń historyków? Do jakiego stopnia rzeczywistość tamtego państwa została stworzona przez sowietów, a jaki udział mieli w tym polscy komuniści? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: prof. Jerzy Eisler oraz dr Andrzej Zawistowski

Data emisji: 11.06.2018

Godzina emisji: 18.00

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Edward Gierek. Dyktator, który rozmawiał z ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 21:00
– W krajach demokratycznych nauczył się, że kontakty z ludźmi są ważne. Komuniści zwykle ignorowali takie gesty – mówił historyk prof. Jerzy Eisler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziady" 1967. Dejmek wsadza kij w mrowisko

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 21:00
– Podczas prób dało się wyczuć atmosferę uczestniczenia w czymś, co narasta i co może mieć jakieś konsekwencje – wspominał Damian Damięcki, odtwórca roli Jakuba w legendarnym spektaklu Kazimierza Dejmka.
rozwiń zwiń