"Komunizm u władzy nigdy nie zbudował komunizmu"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 18:30
- Jestem sceptyczny wobec używania terminu państwo komunistyczne. Ani Lenin, ani Stalin, Fidel Castro czy Kim Ir Sen nigdy nie oznajmili z trybuny, że zbudowali system komunistyczny. Komunizm ciągle tylko budowano – mówił w Dwójce prof. Jerzy Eisler.
Audio
  • Spór o PRL. Co nam zostało z 45 lat ludowej Polski? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską
Okładka książki "Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską"Foto: materiały prasowe wydawnictwa Czerwone i Czarne

Marzec 1968.jpg
U podstaw Marca '68 leżała walka o stołki?

Polska powojenna historia była przedmiotem zainteresowań badaczy losów Polski i wielu syntez historycznych. Mimo wielu prób nadal wydaje się być dużo mniej jednowymiarowa, niż można by sądzić. Spory na temat tego, czym tak naprawdę była PRL, nie gasną, a wręcz rodzą nowe wątpliwości. Jakie tak naprawdę było te 45 lat ludowej Polski? Co z niej zostało nam do dziś?

- PRL był dziwacznym tworem politycznym, ale była to Polska. Mówi się i pisze o Polsce pod zaborami lub okupacją niemiecką i tak samo jest z PRL-em, czyli Polską niesuwerenną, niedemokratyczną, uzależnioną od obcego mocarstwa, jakim był Związek Sowiecki - przekonywał w audycji prof. Jerzy Eisler, autor książki "Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską. Historia polityczna PRL".

Do jakiego stopnia państwo niesuwerenne może być państwem niepodległym? Na ile opisywanie PRL-u powinno być niezależne od autobiograficznych doświadczeń historyków? Do jakiego stopnia rzeczywistość tamtego państwa została stworzona przez sowietów, a jaki udział mieli w tym polscy komuniści? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: prof. Jerzy Eisler oraz dr Andrzej Zawistowski

Data emisji: 11.06.2018

Godzina emisji: 18.00

mko

Czytaj także

Edward Gierek. Dyktator, który rozmawiał z ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 21:00
– W krajach demokratycznych nauczył się, że kontakty z ludźmi są ważne. Komuniści zwykle ignorowali takie gesty – mówił historyk prof. Jerzy Eisler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziady" 1967. Dejmek wsadza kij w mrowisko

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 21:00
– Podczas prób dało się wyczuć atmosferę uczestniczenia w czymś, co narasta i co może mieć jakieś konsekwencje – wspominał Damian Damięcki, odtwórca roli Jakuba w legendarnym spektaklu Kazimierza Dejmka.
rozwiń zwiń