X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak skomponować miasto na miarę XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 19:00
- Nie tyle długa lista kłopotów stanowi wyzwanie dla współczesnych miast, ale to, że problemy się zazębiają i trzeba się z nimi zmagać jednocześnie. To stwarza niezwykle złożone systemy, którymi nie potrafimy jeszcze zarządzać - mówiła w Dwójce  prof. Ewa Rewers.
Audio
  • Rozmowa o książce Jonathana F.P. Rose'a pt. "Dobrze nastrojone miasto" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki na tel miasta
Okładka książki na tel miastaFoto: Pixbay/Free-Photos

Według prognoz w połowie XXI wieku na Ziemi będzie żyło prawie dziesięć miliardów ludzi, z czego osiemdziesiąt procent w miastach. Jak wobec tego powinny zmieniać się metropolie? Jonathan F.P. Rose, deweloper, urbanista i producent muzyczny, założyciel Gramavision Records przedstawia w książce "Dobrze nastrojone miasto" swoją wizję idealnego, to znaczy doskonale zharmonizowanego, miasta.

Odwołując się do historii cywilizacji oraz dzisiejszej sytuacji wielu miast, postuluje ich 5 podstawowych cech: spójność, cyrkularność, odporność, wspólnota i współczucie. Na ich podstawie proponuje konkretne rozwiązania dotyczące między innymi infrastruktury, ekologii oraz budowania relacji społecznych.

Czy jego propozycje są możliwe do zrealizowania? W audycji postulaty Rose'a rozważaliśmy w kontekście polskich miast. Urbanista Marek Sawicki mówił m.in. o problemie rozlewania się ośrodków miejskich, ale też o sposobach rozwiązywania konfliktów między władzami i mieszkańcami. Z kolei prof. Ewa Rewers przytoczyła przykłady różnic w podejściu do miasta między warszawiakami i gdańszczanami.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Ewa Rewers - kierowniczka Zakładu Kultury Miasta w Instytucie Kulturoznawstwa UAM, filozofka i teoretyczka kultury oraz z Marek Sawicki – urbanista

Data emisji: 6.03.2019

Godzina emisji: 17.30

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Trzeba budować świadomość na temat ładu w przestrzeni"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 10:30
- Przez wiele lat w Polsce panowało myślenie, że najważniejsza jest wolność budowlana i inwestycyjna. Z drugiej strony jednak trzeba pilnować ładu przestrzennego – powiedział Bolesław Stelmach, pełniący obowiązki dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Megamiasto z czterech państw Bloku Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 19:03
- Chodziło mi o zestawienie kadrów z różnych miast. Odwołanie się do tego, co jest podobne w Pekinie, Moskwie, Warszawie czy Berlinie - opowiadał w Dwójce Marek M. Berezowski, autor książki fotograficznej pt. "Citymorphosis".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Mały Berlin. Spacer po gdańskim Wrzeszczu

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 12:00
- Ulica Wajdeloty, na której mieszkałam, wygląda bardzo berlińsko. Otworzyły się małe knajpki, salony usługowe, są też artyści. To jest dzielnica, poza obręb której niekoniecznie trzeba wychodzić, bo tutaj wszystko jest - mówiła o gdańskim Wrzeszczu artystka Anna Witkowska.
rozwiń zwiń