Luk Perceval: teatr to przestrzeń zmysłów

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 18:05
– Nie przychodzimy do teatru po to, by oglądać aktorów, którzy popisują się swoimi umiejętnościami. W teatrze doświadczenie oglądania ludzi jest zjawiskiem unikalnym. Polega również na tym, że przyglądamy się drugiemu człowiekowi i czerpiemy z tego naukę. Pozwala nam to lepiej zrozumieć samych siebie – mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Luk Perceval, belgijski reżyser teatralny.
Luk Perceval
Luk PercevalFoto: Shamukov Ruslan / TASS / Forum

Posłuchaj
26:52 PR2_MPLS 2021_04_27-17-31-32_Luk_Perceval.mp3 Luk Perceval. Doświadczenie teatru i praca z polskim zespołem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Luk Perceval – wielokrotnie nagradzany, jeden z najważniejszych twórców teatralnych w Europie, długoletni kierownik artystyczny Thalia Theater w Hamburgu. Sztuki Percevala były wielokrotnie prezentowane w Polsce. Widzowie mogli oglądać "Wujaszka Wanię", "Śmierć komiwojażera", "Penthesileę" oraz "The Truth about the Kennedys". Teraz reżyser przyjechał jednak do Polski, by po raz pierwszy pracować z polskim zespołem. Już wkrótce będzie można zobaczyć wyreżyserowane przez niego "Trzy siostry" koprodukcję TR Warszawa i Teatru Starego w Krakowie.


Polski teatr

– Dość dobrze znam polski teatr. Nie jest on dla mnie nowym zjawiskiem. Uczęszczałem do szkoły teatralnej w latach siedemdziesiątych. Odkryłem wtedy Tadeusza Kantora. Widziałem także zapisy jego przedstawień. Mocno inspirowałem się nim w działaniach teatralnych. Interesowało mnie także polskie kino. W szczególności filmy Krzysztofa Kieślowskiego – mówił Luk Perceval. – W Polsce pokazywane były moje przedstawienia, które tworzyłem zarówno w Niemczech, jak i we Francji. Podczas pokazów intrygowało mnie zrozumienie publiczności. Zastanawiałem się, z czego wynika. Teraz, po zakończeniu prac, mogę powiedzieć, że prawdopodobnie z podobieństw w postrzeganiu świata. Widzę to również w pracy z zespołem polskim i flamandzkim. Brakuje mi tego w Niemczech. Uważam, że tamtejszych aktorów cechuje charakterystyczny poziom wstydu, który tworzy pewne blokady – tłumaczył reżyser.

Czytaj także:

Praca z zespołem

– Aktorzy chcą przeżywać doświadczenie swojej postaci. Kiedy pracuję nad dziełem klasycznym, zawsze zadaję pytanie o to, co sprawia, że sztuka jest ponadczasowa. Na jej odbiór mają wpływ nasze wspólne doświadczenia, takie jak tęsknota za rajem utraconym. Nie jest ona doświadczeniem wyłącznie mojej kultury. Odnaleźć można ją również w świadomości Polaków i wydaje mi się znamienna dla kultury Zachodu w ogóle. Uznajemy, że rodzimy się jako grzesznicy. Przychodzimy na świat z poczuciem, że ani nasze życie, ani my sami nie jesteśmy wystarczający i doskonali. Musimy nad sobą pracować i spędzać życie tak, by po śmierci zasłużyć na niebo. Ten rodzaj niespełniania można odnaleźć także w dziełach Antoniego Czechowa. Średnio co dziesięć stron na kartach jego dramatów pojawia się bohater, który mówi, że nasze życie się odmieni, ale póki co wypełnione jest cierpieniem. Przeraża mnie to, że nie lubimy swojego życia i siebie samych – mówił gość programu "O wszystkim z kulturą". 

Doświadczenie

– Od dwudziestu lat wykładam na różnych uczelniach aktorskich. Przeraża mnie, jak wiele młodych studentek cierpi na anoreksję. Chcą być aktorkami, a nienawidzą swoich ciał. Wydaje mi się, że kapitalizm zaognił problemy związane z etosem społeczeństw, w których żyjemy – kontynuował reżyser. – Tematem, z jakim muszę się mierzyć w swojej pracy, jest pozostanie człowiekiem na scenie. Teatr to przestrzeń zmysłów. Aktor zawsze konfrontuje się z publicznością, emocjami, myślami i odczuciami. Gdy nie ma tej wymiany, od razu odczuwalny jest fałsz. Zdarza się jednak, że proces ten jest zablokowany, bo aktor skupia się na obserwowaniu siebie. Uważam, że prawda jest w teatrze najważniejsza. Bycie dobrym aktorem oznacza zapomnienie o tym, że się nim jest. Trzeba jedynie grać i być w pełni skupionym na tym, co się widzi i słyszy. Być chłonnym sytuacji, w której się znalazło – podsumował Luk Perceval.

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Monika Pilch

Gość: Luk Perceval (belgijski reżyser teatralny)

Data emisji: 27.04.2021

Godzina emisji: 17.31


Zobacz więcej na temat: TR Warszawa reżyser Dwójka
Czytaj także

Anna Karasińska. Reżyser znudzona teatrem?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 20:00
– Interesowałam się teatrem i wydawało mi się, że to bardzo niewykorzystane medium. Strasznie mi się w teatrze nudziło, zaczęłam wymyślać, co mogłabym tu zrobić. I spróbowała – mówiła Anna Karasińska o początkach swojej działalności teatralnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Jarzyna: Ten czas tęsknoty bardzo dobrze pracuje dla ludzi teatru

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 11:53
- W teatrze więź istnieje w postaci pewnej energii, opartej na empatii, uczuciach. Jestem przekonany, że to co się teraz dzieje pogłębi naszą świadomość teatralną i pogłębi naszą refleksję o kondycji człowieka - mówił o nietypowej dla środowiska artystycznego sytuacji odizolowania od widzów, reżyser Grzegorz Jarzyna, zastępca dyrektora TR Warszawa ds. artystycznych.
rozwiń zwiń