Valer Sabadus: dom jest tam, gdzie jest się rozumianym

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 22:00
- Kiedy okazało się, że śpiewanie jest dla mnie czynnością całkowicie naturalną, postanowiłem zająć się tym na poważnie - mówił na antenie Dwójki kontratenor Valer Sabadus.
Zdjęcie  ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Fer Gregory

Jakub Józef Orliński 1200.jpg
Jakub Józef Orliński: utwory są ze mną jednością

Nazwisko gościa audycji wymawiane jest inaczej w zależności od kraju, w którym się znajduje. - W tej chwili jestem przede wszystkim Nadreńczykiem, mieszkam w Kolonii, wcześniej mieszkałem w Monachium. Dorastałem w muzycznej rodzinie w Bawarii, do której przyjechałem jako pięciolatek po rewolucji w Rumunii. Jako dziecko uczyłem się grać na fortepianie i na skrzypcach, jednak potem trafiłem do chóru. My artyści funkcjonujemy zwykle w międzynarodowym kontekście, ważna jest umiejętność szybkiego dopasowania się - mówił gość Dwójki.


Posłuchaj
34:16 2021_06_18 17_30_00_PR2_O wszystkim z kulturą.mp3 Kontratenor Valer Sabadus i jego ciekawe losy (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Gdyby nie pewien niedzielny program telewizyjny i występ Andreasa Scholla, jeden z najciekawszych współczesnych głosów kontratenorowych mógłby pozostać nieodkryty.

- Kiedyś oglądałem koncert mojego wielkiego idola, śpiewał akurat jedną z kompozycji Mozarta, po pierwszych taktach zacząłem go naśladować. Matka wetknęła mi nuty w rękę i zaczęła akompaniować na fortepianie, jeszcze wtedy śpiewałem sopranem różne utwory sakralne. Zacząłem pobierać lekcje śpiewu, trafiłem do Akademii Muzycznej w Monachium. Nigdy nie miałem problemu z określeniem siebie i swojego głosu - podkreślił.

Według kontratenora, mentalnie odnajduje się on znakomicie w Europie Środkowej. - Nieważne czy mówimy o Warszawie, Bratysławie, Bukareszcie, mam świadomość jak wiele musieli wycierpieć ludzie w tej części Europy. Bliskie jest mi podejście, aby pamiętając o przeszłości, jednak się uwolnić od jej brzemienia. Za wielkie osiągnięcie uważam to, że bez żadnego kłopotu można przekraczać granice. Muzyka i szerzej kultura to bardzo mocne spoiwo - zaznaczył.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Valer Sabadus (kontratenor)

Data emisji: 18.06.2021

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

Wiesław Ochman: młodzi ludzie śpiewają głośno

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 14:00
- Niezależnie, czy jest o miłości, czy o tym, że chcą zabić króla, mało kto śpiewa pianissimo - mówił wybitny tenor, który w Dwójce zapraszał na Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronacja Elżbiety II. Boże, chroń telewizję!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 05:53
To był precedens nie tylko w dziejach rodziny królewskiej, lecz także w historii brytyjskiej telewizji. 68 lat temu ponad 20 milionów obywateli Zjednoczonego Królestwa zasiadło przed telewizorami, by obejrzeć transmisję z koronacji Elżbiety II. Niewiele jednak brakowało, by uroczystość nie znalazła się w ramówce tego dnia.
rozwiń zwiń