Plac Leńskiego - autobiograficzne centrum Wyszogrodzkiego

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 19:15
- Plac Leńskiego zaważył na moim postrzeganiu świata, jestem precyzyjnie zorientowany geograficznie. Był busolą, którą w sobie noszę - mówił w Dwójce Daniel Wyszogrodzki, znawca musicalu, tłumacz i dziennikarz, z którym rozmawialiśmy o jego autobiograficznej powieści "Plac Leńskiego".
Fragment między ulicami Ratuszowa, Jagiellońska, Łukasińskiego, Zygmuntowska NAC
Fragment między ulicami Ratuszowa, Jagiellońska, Łukasińskiego, Zygmuntowska NACFoto: NAC

Daniel Wyszogrodzki z humorem, swadą, miejscami niezwykle poruszająco, zawsze bardzo szczerze spogląda na młodość swoją i kolegów: dzieci inteligentów pracujących, wrzucone w rzeczywistość warszawskiej Pragi lat 70.


Posłuchaj
29:30 o wszystkim z kultura Dwójka 11 sierpień 2021 17_30_26.mp3 Daniel Wyszogrodzki o placu Leńskiego - jego architekturze i osobistej historii (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Plac Hallera przestał być placem Leńskiego po 1990 roku. Dla Daniela Wyszogrodzkiego był i jest to dom, rodzaj małej ojczyzny, którą obserwuje od kilku dziesięcioleci. 


warszawa panorama warszawy free sghut 1200.jpg
Tomasz Konior: Warszawa to miasto, które wraca do kultury ulicy

Zacznijmy od garści wyjaśnień. Kim był "ten" Leński? - Jest zdumiewające, że osoba tak nieznacząca w ruchu komunistycznym stała się patronem gigantycznego założenia urbanistycznego - mówił nasz gość. - Leński był jakimś przyjacielem Dzierżyńskiego, poetą, publicystą, absolutnie trzecia liga w międzynarodówce komunistycznej. 


Czytaj także:


Nowa Praga - "praski MDM" - miał być dumą stołecznego socrealizmu. - MDM bez kandelabrów i pomników - podkreślił mieszkaniec placu. - Domy mieszkalne jak twierdze, grube mury, niewielkie okienka - wymieniał. - Były filozoficzne podstawy takiej architektury.

- Ten plac najpierw był dla mnie całym światem: wychodziłem z dziadkami, z kolegami na rowery, potem ten świat ulegał regularnemu i systematycznemu rozszerzaniu w czasie i przestrzeni - wspominał Daniel Wyszogrodzki. 

 

Przed I wojną światową plac był miejscem rosyjskich koszar, które po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zostały przejęte przez 36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej. Z kolei po II wojnie światowej plac obudowano monumentalnymi, socrealistycznymi blokami. Mają one w większości siedem kondygnacji (w tym dwie handlowe). Budynki mają kamienne okładziny (szary granit w strefie cokołowej oraz różowy lub żółty piaskowiec w strefie rozwinięcia). To właśnie centrum wszechświata autobiograficznej powieści Wyszogrodzkiego. Znajdują się tu także - okoliczne zoo, park Praski, Stare i Nowe Miasto oraz nadwiślańskie mosty, którymi przebiegały trasy szczenięcych wypraw pieszych i rowerowych. Jest też bazar Różyckiego oraz kultowe kina i saturator.


***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Daniel Wyszogrodzki (znawca musicalu, tłumacz i dziennikarz, z którym porozmawiamy o jego autobiograficznej powieści "Plac Leńskiego")

Data emisji: 11.08.2021

Godzina emisji: 17.30

uk

Czytaj także

"Niejedno" i "Furtka przy dozorcy". Debiut i powieść nie-powieść

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 13:00
W audycji rozmawialiśmy o dwóch książkach polskich autorów: "Niejedno" Barbary Woźniak oraz "Furtka przy dozorcy" Waldemara Bawołka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Orłoś: opowiadanie to forma, która zawsze była mi bliska

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 21:00
- Opowiadania są taką specyficzną formą, wymagającą pewnych predyspozycji od autora. Trudność polega na uchwyceniu tematu, impulsie do napisania o ludzkiej sytuacji, wymagającej jakiejś decyzji. To jest jak fotografia, taki krótki błysk - mówił w Dwójce Kazimierz Orłoś, pisarz i publicysta.
rozwiń zwiń