REKLAMA

Centrum Szyfrów Enigma - "Na odkrywców czeka wiele zagadek"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 13:11
- Same eksponaty to za mało, trzeba tak prowadzić tę opowieść, żeby wciągnąć odbiorców w interakcje, aby chcieli się w tym odnaleźć i realnie coś przeżyć - mówił na antenie Dwójki Piotr Bojarski, kierownik Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu.
Enigma
EnigmaFoto: shuttesrstock/Bosko

rejewski wiki 1200.jpg
Kryptolog. Jak Marian Rejewski złamał kod Enigmy

Posłuchaj
07:24 2021_10_27 08_05_46_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Piotr Bojarski o działalności Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu (Poranek Dwójki)

 

W niedawno otwartym centrum szyfrów można prześledzić historię osiągnięć polskich kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej Enigmy. Mieści się ono w Collegium Martineum w centrum Poznania, gdzie przed wojną pracowali poznańscy matematycy. Przestrzenie tej nowej instytucji zwiedzaliśmy z Piotrem Bojarskim, kierownikiem centrum, który wprowadził nas w świat szyfrów i kodów.

Gość Dwójki mówił o zadaniach, jakie instytucja stawia przed sobą. - Opowiadamy o niemieckich zbrojeniach w latach trzydziestych, uświadamiamy naszym odbiorcom, że ich elementem były łodzie podwodne, które utrzymywały łączność dzięki informacjom szyfrowanym Enigmą. Możemy zobaczyć odwzorowane stanowisko radiotelegrafisty i replikę Enigmy.

Czytaj też:

Jak podkreślił, centrum szyfrów działa od kilkunastu dni. - Pamiętajmy, że jesteśmy w momencie narastającej ponownie epidemii, szkoły wahają się, czy organizować wycieczki i w jakim rygorze. Początek ekspozycji to kurs, na którym uczymy się podstawowych szyfrów, poznajemy w ogóle pojęcia kryptologii, kryptoanalizy i kryptografii. Zbliżamy się też do problemu, z jakim zetknęli się nasi oficerowie biura szyfrów, którzy w latach dwudziestych XX wieku zdali sobie sprawę, że Niemcy zaczęli stosować maszynę szyfrującą. W związku z tym musieli postawić na zupełnie nowe metody działania - podkreślił.

Dodał, że z historią Polski bardzo mocno związany jest szyfr książkowy. - Mamy tutaj wizerunek Romualda Traugutta, jednego z dyktatorów powstania styczniowego, powstańcy używali między sobą zaszyfrowanej tajnej korespondencji opartej na dwóch dziełach: "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza i na książce "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza à Kempis. Możemy prześledzić na podstawie konkretnych książek-matek przygotowanie do stosowania takich szyfrów. Ludzie przychodzą i piszą, to stanowisko ma spore powodzenie właśnie dlatego, że jest bezpośrednio związane z historią Polski - mówił Piotr Bojarski.

***

Rozmawiał: Jacek Butlewski

Gość: Piotr Bojarski (kierownik Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu)

Data emisji: 27.10.2021

Godzina emisji: 8.05

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mo

Czytaj także

Henryk Zygalski. Matematyk w służbie wywiadu

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 05:50
Złamanie szyfru niemieckiej "Enigmy" uznawane jest za jedno z wydarzeń rozstrzygających wynik II wojny światowej. - Gdyby Polacy tego nie zrobili, aliantom może by to się z czasem udało, ale wcześniej ponosiliby katastrofalne straty – mówi Łukasz Kubacki z Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu przypomni historię polskich kryptologów

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 05:30
Od 25 września 2021 roku w nowym poznańskim muzeum będzie można zobaczyć m.in. oryginalną niemiecką maszynę szyfrującą. Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego opowie o udziale polskich matematyków w jednej z najciekawszych operacji szpiegowskich XX wieku.
rozwiń zwiń