Ile jeszcze potrwa pandemia?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 17:54
Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" był Piotr Kościelniak, dziennikarz i popularyzator nauki. Rozmawialiśmy o pandemicznych scenariuszach na rok 2022.
W audycji porozmawiamy o rysujących się pandemicznych scenariuszach
W audycji porozmawiamy o rysujących się pandemicznych scenariuszach Foto: Studio Romantic/Shutterstock

Zastanawialiśmy się, czy jest możliwe, by pandemia zakończyła się jeszcze w tym - nowo rozpoczętym - roku, czy też może nam towarzyszyć nawet przez cały 2022 rok.

Jak właśnie przekazała Światowa Organizacja Zdrowia, kraje obu Ameryk - Północnej i Południowej - po raz drugi zakończyły rok jako państwa najmocniej zaatakowane przez pandemię koronawirusa. Z 282 milionów zakażeń w skali globalnej i 5,4 miliona spowodowanych przez nie zgonów na całej planecie 36 procent przypadków koronawirusa i prawie 44 proc. zgonów przypada na obie Ameryki - wynika z danych WHO.

Jednocześnie to w tych częściach świata zdołano przeprowadzić masowe szczepienia przeciwko koronawirusowi. Jako przyczynę eksperci wskazują trudności w dostępie do usług medycznych, zwłaszcza na ubogich przedmieściach wielkich miast obu Ameryk.

Od początku pandemii w Polsce potwierdzono natomiast prawie 4 mln 150 tys. zakażeń koronawirusem. W tym czasie zmarło ponad 98 tys. zakażonych osób. Dotychczas w pełni zaszczepionych jest ponad 21 mln i 75 tys. Polaków. Trzecią dawkę szczepionki przyjęło zaś do tej pory niespełna 7 mln osób. 

O rysujących się przed nami pandemicznych scenariuszach Michał Szułdrzyński rozmawialiśmy w audycji z Piotrem Kościelniakiem. Specjalizujący się w medycynie i nowych technologiach dziennikarz gościł już w naszym studiu w związku z trwającą od dwóch lat pandemią

Posłuchaj
29:05 Dwójka OWZK 5.01.2022.mp3 Piotr Kościelniak o pandemicznych scenariuszach na rok 2022 (O wszystkim z kulturą/Dwójka)  

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Piotr Kościelniak (dziennikarz naukowy)

Data emisji: 5.01.2022

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

"Podejście do śmierci wypływa z podejścia do życia"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 19:05
- Pandemia mogła stanowić memento, moment zatrzymania i zastanowienia się: czy na pewno idziemy z naszym rozumieniem sensu życia i śmierci w dobrą stronę? Tak się nie stało - mówił w Programie 2 Polskiego Radia dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Klubu Jagiellońskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wioletta Grzegorzewska: w czasie pandemii stałyśmy się z córką bezdomne

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 09:00
- Od dziecka wszystko zapisuję, przerabiam własne życie na literaturę. Właśnie takie autobiograficzne rzeczy najlepiej mi wychodzą, w ruchu, w drodze - mówiła w Dwójce Wioletta Grzegorzewska, autorka opartej na prawdziwych wydarzeniach książki pt. "Wilcza rzeka".
rozwiń zwiń