REKLAMA

"Europa 67/21". Sławek Jaskułke i jego kontrolowany eksperyment jazzowy

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 19:20
- Uważam dobór artystów za środek kompozytorski. Trzeba pamiętać, że w muzyce jazzowej wystarczy zmienić muzyka improwizującego i mamy inny projekt - mówił w Dwójce Sławek Jaskułke. Kompozytor i pianista opowiadał o najnowszej płycie "Europa 67/21".
Sławek Jaskułke w Studiu Lutosławskiego. Koncert z okazji 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Komedy
Sławek Jaskułke w Studiu Lutosławskiego. Koncert z okazji 90. rocznicy urodzin Krzysztofa KomedyFoto: Wojciech Kusiński/PR

Między Komedą a Jaskułkem

"Europa 67/21" to album wyjątkowy, tworzący muzyczny pomost między rokiem 1967, kiedy powstawał ostatni utwór Krzysztofa Komedy skomponowany przed wyjazdem kompozytora z Polski ("Moja słodka europejska ojczyzna"), a czasami współczesnymi. Dzieło Komedy było jednak zaledwie kontekstem, który pozwolił Sławkowi Jaskułke stworzyć zupełnie nowe kompozycje, zarejestrowane wraz z zespołem złożonym z kwintetu jazzowego i kwartetu smyczkowego Neo Quartet. - Jestem przeciwnikiem stosowania odniesień w sposób literalny, przepełniony dosłownością. Nie jestem przekonany, czy na poziomie twórczym jest to wskazane - mówił kompozytor. 

Poezja spotyka melodię

Tak jak w "Mojej słodkiej...", tak i w "Europie 67/21" jazz spotyka się z poezją. Wiersze autorstwa Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz Zbigniewa Herberta odczytał Tomasz Borkowski – aktor obdarzony charyzmatycznym głosem i umiejętnością subtelnej, a jednocześnie przejmującej interpretacji.

Od rocznicy do krążka

Powstanie tego dzieła jest konsekwencją zamówienia, które na ręce Sławka Jaskułke złożyła dyrektor Programu 2 Polskiego Radia Małgorzata Małaszko. - Ja to oczywiście podchwyciłem - nie krył muzyk. - Zdarza mi się pracować na zamówienie, ale dość ciężko mnie do tego przekonać. Muszę mieć nieco więcej walorów, które od strony kompozycyjnej dadzą mi możliwość wypowiedzenia się.

"Pamięć Komedy". Jaskułke w rocznicę urodzin kompozytora [ZOBACZ WIDEO] >>>>

Pierwsze wykonanie tego repertuaru odbyło się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w kwietniu ubiegłego roku, w związku z organizowanymi przez Dwójkę i Narodowe Centrum Kultury obchodami 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Komedy. We wrześniu materiał został nagrany w warunkach studyjnych. - W koncercie kwietniowym w partyturach są zawarte cytaty, które dość dosłownie odnoszą się do dzieł Komedy - zaznaczył Sławek Jaskułke. - W wersji płytowej tych cytatów już nie ma. Chciałem się odciąć od twórczości Komedy.


Posłuchaj
30:08 2022_03_09 17_29_51_PR2_O_wszystkim_z_kulturą.mp3 Sławek Jaskułke o płycie "Europa 67/21" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

  

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Sławek Jaskułke (kompozytor i pianista)

Data emisji: 9.03.2022

Godzina emisji: 17.30

uk

Czytaj także

Ukraiński jazz. Laura & Kristina Marti, Igor Zakus i inni

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 16:00
W dniu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę wypełniliśmy audycję - w ramach solidarności z napadniętym krajem i tamtejszymi artystami - muzyką autorstwa naszych wschodnich sąsiadów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joachim-Ernst Berendt. Wielki przyjaciel polskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 21:54
We wtorkowej audycji z cyklu "Nocna strefa" Piotr Metz przypomniał postać Joachima-Ernsta Berendta - słynnego niemieckiego dziennikarza muzycznego, autora książek i producenta specjalizującego się w muzyce jazzowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trio Emil Miszk/Michał Bąk/Sławek Koryzno. Barok na jazzowo [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2022 15:56
Koncert został zarejestrowany w Wielkiej Sali Wety w Dworze Artusa w Gdańsku. W programie znalazły się najbardziej znane kompozycje mistrzów baroku, jak Jerzy Fryderyk Haendel czy Jan Sebastian Bach. Oglądaj wideo!
rozwiń zwiń