Przed premierą słuchowiska "Maria Stuart" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 18:50
- Ta opowieść jest o tym, jak bardzo sugestie, insynuacje, podszepty, interpretacje, knucie determinują to, co się dzieje. Jak bardzo to jest nieprzewidywalne, delikatne i kruche, a konsekwencje są realne, twarde i dotyczą życia i śmierci - mówiła o dramacie Juliusza Słowackiego "Maria Stuart" Anna Wieczur, reżyserka spektaklu teatru wyobraźni, który już w najbliższą niedzielę (26.06) o godz. 19.00 będzie miał premierę w Programie 2 Polskiego Radia.

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Dwójki]

  • Teatr Polskiego Radia 26 czerwca o godz. 19.00 zaprasza na premierę – będzie to "Maria Stuart" według dramatu Juliusza Słowackiego.
  • Reżyserka Anna Wieczur stworzyła postać kobiety rządzącej twardą ręką, a jednak niepozbawionej wrażliwości.
  • Maria Stuart jest typem kobiety u władzy wszystkich czasów.

Teatr Polskiego Radia przygotowuje nową premierę – tym razem będzie to "Maria Stuart" według dramatu Juliusza Słowackiego. Reżyserka słuchowiska Anna Wieczur uchyliła rąbka tajemnicy na temat tej najnowszej radiowej produkcji. 

W opowieści o królowej Szkocji, Marii Stuart, Juliusz Słowacki zawarł tragiczny los bohaterki, targanej namiętnościami - miłością i żądzą władzy.

Znany tekst w nowy sposób

W audycji reżyserka opowiadała o "odkopywaniu" dla współczesności tego dramatu – postać kobiety rządzącej w XVI wieku, twardą ręką trzymającej męski dwór, a jednak niepozbawionej pewnej wrażliwości, jest tematem, który w obecnej dobie może być bardzo nośny. - Niezwykła forma w teatrze radiowym daje tę wyjątkową możliwość, aby opowieść, którą wszyscy znamy – o miłości i władzy – opowiedzieć w inny, nieoczywisty sposób  zaznaczyła Anna Wieczur.

Kobieta wszystkich czasów

Maria Stuart jest typem kobiety u władzy wszystkich czasów.  Kobiecość zawsze była pełna, nie tylko silna, ani nie tylko słaba - podkreśliła Anna Wieczur.  Dlatego te utwory nie starzeją się. My szukamy tego, co jest aktualne, uniwersalne. Właśnie tego, że niewiele się w nas zmienia, jesteśmy wciąż podobni, tacy sami. Żyjemy tylko w innych okolicznościach.

 Kiedy mam okazję opowiadać o kobietach, które mają wpływ na rzeczywistość – dzisiejszą czy w przeszłości – myślę o tym, jak bardzo jesteśmy w swoim myśleniu w stereotypach  podkreśliła nasza rozmówczyni.  Silna kobieta nie jest wyjątkiem. Kobiety w ogóle mają w sobie ogromną sprawczość, siłę, ale również mają empatię, delikatność, subtelność.

Biografia, która była gotowym scenariuszem

Dramat historyczny pt. "Maria Stuart", napisany przez Juliusza Słowackiego, przedstawia krótki wycinek z życia szkockiej królowej panującej w XVI wieku. Jej biografia, bogata w intrygi, morderstwa i romanse, była wystarczającą inspiracją do stworzenia sztuki, która fabularnie dorównuje najbardziej wymyślnej fikcji literackiej.

14 grudnia 1542 roku Maria I Stuart została wybrana na królową Szkotów. Szkocką koronę odziedziczyła bardzo wcześnie: jej ojciec  Jakub V – zmarł tydzień po jej narodzinach. Władzę w imieniu niemowlęcia sprawował regent - hrabia James Hamilton.

Matka Marii  Maria de Guise  wywiozła córkę do swojej ojczystej Francji. Tam dziewczynka została przeznaczona następcy francuskiego tronu  Franciszkowi. W 1558 roku para się pobrała.

Sielanka we Francji nie trwała długo. Franciszek II zmarł dwa lata po ślubie. Maria zdecydowała się na powrót do Szkocji. Tamtejszym możnowładcom zależało na wydaniu jej za mąż. Tak się stało: królowa poślubiła Henryka Stuarta, hrabiego Darnley.

Adam Ferency zaprasza na słuchowisko:

[Facebook Dwójki]

Katolickiego Darnleya nie zaakceptowali protestanccy szkoccy panowie. Wybuchł otwarty bunt, który udało się stłumić. Nie oznacza to jednak, że na dworze królewskim zapanował pokój. Małżeństwo Marii i Darnleya nie należało do udanych, hrabia okazał się despotą, który traktował swoją żonę jak podwładną i wtrącał się do spraw państwowych.

Wkrótce zniecierpliwiona Maria Stuart odsunęła go od władzy, wskutek czego Darnley dołączył do spisku przeciw monarchini. Na jej oczach został zamordowany jej zaufany doradca, David Rizzio. Sama królowa trafiła do niewoli. Uciekła i z pomocą innego zausznika - hrabiego Bothwella  planowała rozprawić się z buntownikami. To właśnie na tych wydarzeniach opiera się sztuka Słowackiego.

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem", w ramach którego premierowo wyemitujemy "Marię Stuart" w reżyserii Anny Wieczur, zapraszamy w niedzielę (26.06) w godz. 19.00-20.30. Słuchowisko to wpisuje się w obchody trwającego właśnie Roku Romantyzmu. W role postaci dramatu wcielą się Monika Pikuła (Maria Stuart, królowa Szkocji), Piotr Bajtlik (Henryk Darnley, mąż Marii Stuart), Maciej Wyczański (Morton, kanclerz), Waldek Barwiński (Rizzio), Modest Ruciński (Botwel, kochanek Marii), Sławek Grzymkowski (Duglas), Tomasz Drabek (Lindsaj), Krzysztof Szczepaniak (Paź Marii Stuart), Michał Klawiter (Nick, błazen Henryka) i Adam Ferency (Astrolog).


Posłuchaj
27:14 2022_06_22 17_31_13_PR2_O_wszystkim_z_kulturą.mp3 Zaproszenie na słuchowisko "Maria Stuart" w reżyserii Anny Wieczur (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Anna Wieczur (reżyserka)

Data emisji: 22.06.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Za nami XXI Festiwal "Dwa Teatry". Słuchowisko "Krakus" wyróżnione!

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 21:20
Słuchowisko "Edyp w Kolonos" Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca oraz spektakl "Król Edyp" Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza zdobyły Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Jurorzy docenili też twórców Dwójkowego słuchowiska "Krakus" Cypriana Kamila Norwida w reż. Dariusza Błaszczyka. W konkursie w tym roku rywalizowało 19 realizacji radiowych oraz 12 produkcji telewizyjnych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za nami XXI Festiwal "Dwa Teatry". Znamy laureatów!

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 15:00
Słuchowisko "Edyp w Kolonos" Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca oraz spektakl "Król Edyp" Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza zdobyły Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. W konkursie w tym roku rywalizowało 19 realizacji radiowych oraz 12 produkcji telewizyjnych.
rozwiń zwiń