47. FPFF w Gdyni - czas podsumowań

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 19:10
- Po to jest przegląd filmów z różnych stylistyk, sposobów myślenia o kinie, żeby traktować festiwal jako miejsce dyskusji - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus, która wraz z Piotrem Goćkiem w każdy wtorek w paśmie "O wszystkim z kulturą", opowiada o kinie. W premierowym odcinku audycji duet prowadzących podsumowywał 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
W każdy wtorek o 17.30 o kinie będą rozmawiać w Dwójce Adriana Prodeus i Piotr Gociek
W każdy wtorek o 17.30 o kinie będą rozmawiać w Dwójce Adriana Prodeus i Piotr GociekFoto: Fer Gregory/Shutterstock

Nazywane świętem polskiego kina wydarzenie to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca rodzimą kinematografię. Tegoroczny FPFF trwał od 12 do 17 września. W Konkursie Głównym znalazło się dwadzieścia tytułów walczących o Złote Lwy.

Trudna selekcja

Adriana Prodeus była wśród selekcjonujących obrazy do konkursowych zmagań. - Oglądałam również filmy, które nie znalazły się w konkursie, co daje szeroki obraz tego, co w ogóle w Polsce powstaje, w jakim kontekście - zaznaczyła krytyczka. - Ludzie robią sami filmy i sami je finansują. To jest dla mnie zadziwiające, jak dużo takich tytułów jest.

Poza listą

Wśród produkcji, które wpisałaby na listę Adriana Prodeus, znalazł się pierwszy film Justyny Tafel "Koński ogon". - Miałam jednego faworyta, którego nikt by nie pokazał - przyznała prowadząca. - Mam przekonanie, że przy debiucie reżyser może wszystko i musi wykorzystać tę szansę "na full".

- Jeżeli ktoś robi ostrożny debiut, delikatny, mówiąc: przepraszam, dziękuję, do widzenia, to myślę sobie "z tego reżysera/reżyserki nic nie będzie. Debiut wymaga dużej energii burzycielskiej - stwierdziła. - To się zdarzyło w przypadku filmu "Koński ogon". Mam nadzieję, że jeszcze będziemy mieli okazję go zobaczyć.

Szczęśliwa dwudziestka

W dwudziestce znalazły się: "Apokawixa", "Broad Peak", "Chleb i sól", "Filip", "Głupcy", "Iluzja", "Infinite Storm", "IO", "Kobieta na dachu", "Orlęta. Grodno '39", "Orzeł. Ostatni patrol", "The Silent Twins", "Śubuk", "Wesele", "Brigitte Bardot cudowna", "Cicha ziemia", "Zadra", "Johnny", "Strzępy" i "Tata". Sześć z tych tytułów to dzieła debiutantów.

Czytaj także:

Główną nagrodę otrzymał film "The Silent Twins" w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej.

Nagrody zostały również przyznane w Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

Posłuchaj
27:17 O wszystkim z kulturą Dwójka 20 wrzesień 2022 17_20_11.mp3.mp3 Podsumowanie 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 20.09.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Adriana Prodeus: Stanley Kubrick był wieloma osobami na raz

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 17:42
- Myślał o filmie w kategoriach współczesnego designu. Projektował film na każdym poziomie: psychologicznym, wizualnym, muzycznym, rytmicznym. Uważał, że cały ten proces powinien zachodzić w nim, przy jakiejś współpracy, ale jednak, że to on jest odpowiedzialny za efekt końcowy - mówiła w Dwójce krytyk filmowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Gociek: moją pierwszą pracę w radiu dostałem dzięki poezji

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 20:15
- W czerwcu 1989 roku w miesięczniku "Opole" ukazało się kilka moich wierszy. W miarę równolegle, w drugim obiegu, wyszedł mój debiutancki tom. Latem 1990 roku spotkałem polityka opozycji antykomunistycznej, który był akurat w trakcie szukania ludzi do Radia Opole. Od jakiegoś znajomego usłyszał, że jest taki młody chłopak, który pisze wiersze i ma dosyć dobry, radiowy głos - wspominał w Dwójce Piotr Gociek, dziennikarz i autor tomu wierszy "Widzenie Eneasza".
rozwiń zwiń