Anna Seniuk: nic nie zmieniło się w moim życiu po tych urodzinach

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 12:59
- Jestem osobą, która w ogóle nie przejmuje się takimi milowymi datami, "kiedy skończę 80 lat, to coś się skończy, coś się zacznie". Nie. Życie toczy się tak samo - mówiła Anna Seniuk na antenie radiowej Dwójki. Aktorka obchodzi 80. rocznicę urodzin. Swój piękny jubileusz świętuje w Programie 2 Polskiego Radia. 
Audio
  • Anna Seniuk o swojej pracy i karierze artystycznej. Aktorka świętuje 80. rocznicę urodzin w Programie 2 Polskiego Radia (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Anna Seniuk
Anna SeniukFoto: Darek Delamnowicz/PAP

W rozmowie z Małgorzatą Szymankiewicz wybitna i wszechstronna aktorka podkreśliła, że nie ukrywa swojego wieku. - Teraz wszyscy znajdą to w internecie, nie ma żadnej tajemnicy - mówiła w rozmowie z Małgorzatą Szymankiewicz, podkreślając, że nigdy nie przywiązywała wagi do dnia urodzin. - Oczywiście, jest to bardzo miły dzień, ale właściwie ja ciągle czuję się w środku tak samo. Jak powiedział profesor Bardini, tylko opakowanie się zmienia, a środek pozostaje ten sam (...) ciągle zapominam, że jestem w wieku dojrzałym (…) - mówiła.

- Nic się nie zmieniło w moim życiu po tych urodzinach - zapewniała. - Parę dni temu miałam taki incydent; chciałam coś przeskoczyć, zrobiłam to, a potem łupnęłam, trzasnęło mi coś w kolanie, zupełnie zapomniałam, że nie mam osiemnastki i że trzeba z zachowywać się z godnością - opowiadała.

Para amantów

W czasie jubileuszowego spotkania Anna Seniuk opowiadała m.in. o swoich krakowskich latach licealnych i studenckich oraz o pierwszych krokach w zawodzie. Aktorka studiowała w krakowskiej szkole teatralnej. - To był wspaniały rok. Była Teresa KrzyżanowskaJanek Nowicki i wielu innych moich wspaniałych kolegów. Dostaliśmy angaż z Janem Nowickim jako para młodych, na których dyrektor liczył, że będzie miał przez parę lat amantów, dopóki się nie zestarzeją. Byłam związana z Janem Nowickim; gdziekolwiek była potrzebna para amantów, graliśmy razem - wspominała. Chociaż to Jan Nowicki ostrzegał, że gdy obydwoje staną się zbyt dobrze rozpoznawalni, trzeba będzie uciekać z Krakowa, ostatecznie to Anna Seniuk rozstała się z tym miastem, podczas gdy jej teatralny partner został w Krakowie i tam kontynuował artystyczną karierę, jak opowiadała.

"Życie zaczęło się kotłować"

Z Krakowa Anna Seniuk przeniosła się do Warszawy. Rozpoczęła pracę w Teatrze Ateneum. - Przeniosłam się tylko na rok do stolicy, chciałam spotkać się z koleżankami i kolegami z Teatru Ateneum, z Warszawą, ale moje życie zaczęło się kotłować, zakochałam się, wyszłam za mąż, osiedliłam się i jestem w Warszawie do tej pory. Moje dzieci to warszawiacy i wnuki też urodzone tutaj - opowiadała.

Dostojne liczby 

Anna Seniuk związana jest także z radiem. Wystąpiła w licznych słuchowiskach, m.in. w "Operetce" Witolda Gombrowicza w reżyserii Zbigniewa Kopalki (prod. 1980). W tym radiowym spektaklu z muzyką Macieja Małeckiego zagrała Księżną Himalaj, matkę głównego bohatera, wzorowaną przez Gombrowicza prawdopodobnie na Proustowskiej księżnej de Guermantes z powieściowego cyklu "W poszukiwaniu straconego czasu". W słuchowisku według dramatu Gombrowicza aktorka pokazał nie tylko swój niezwykły kunszt aktorski, ale i muzyczny.

Niedawno Anna Seniuk wystąpiła w spektaklu teatralnym, który stał się w pewnym sensie późnym debiutem - po raz pierwszy w swojej karierze wystąpiła w monodramie. Spektakl "Życie pani Pomsel" Christophera Hamptona wyreżyserował Grzegorz Małecki, prywatnie syn aktorki.


Posłuchaj
29:52 0-wszystkim-z-kultura-anna-seniuk-PR2 2022_11_18-17-30-01.mp3 Anna Seniuk o swojej pracy i karierze artystycznej. Aktorka świętuje 80. rocznicę urodzin w Programie 2 Polskiego Radia (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Anna Seniuk to znakomita polska aktorka, odtwórczyni kilkuset ról filmowych, teatralnych, radiowych i dubbingowych. Zadebiutowała rolą Irmy w "Wariatce Chaillot" J. Giraudoux w Starym Teatrze. Aktorka współpracowała m.in. z Teatrem Ateneum, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polskim, a od 2003 roku występuje w Teatrze Narodowym w Warszawie. Odtwórczyni wielu ról teatralnych, a wśród nich m.in. Nadieżdy Monachowej w "Barbarzyńcach" Maksyma Gorkiego w znakomitym aktorskim spektaklu Aleksandra Bardiniego, czy w repertuarze Fredrowskim – Podstoliny w "Zemście", reżyserowanej przez Zygmunta Hübnera.

Aktorka ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, wyróżnień oraz odznaczeń. Laureatka "Fajansowej Maski" – nagrody w plebiscycie publiczności we Włocławku (1979), laureatka plebiscytu "Anteny" na najpopularniejszą aktorkę 1993 roku (1994). Została uhonorowana m.in. Wielkim Splendorem – nagrodą Teatru Polskiego Radia (1997), Złotym Mikrofonem Polskiego Radia (2000), tytułem Mistrz Mowy Polskiej (2007), Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007), Wielką Nagrodą Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie za całokształt twórczości w teatrze radiowym i telewizyjnym (2012), Nagrodą im. Ireny Solskiej za wybitne osiągnięcia aktorskie (2017).

Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (1977), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2003), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2011) oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2011).

[źródło: informacja prasowa]

Czytaj także: 


***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Anna Seniuk (aktorka)

Data emisji: 18.11.2022

Godzina emisji: 17.30

pg/djr/kor

Czytaj także

Grzegorz Małecki: teatrem nasiąkałem od dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 11:00
– W czasach przedszkolnych wydawało mi się, że rodzice wszystkich dzieci pracują w teatrze, że wszystkie mamy są aktorkami, a ojcowie piszą muzykę teatralną – wspominał aktor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sto lat Pani Annie Seniuk!

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 05:40
17 listopada urodziła się jedna z najwspanialszych polskich aktorek XX wieku, Anna Seniuk. Sto lat Pani Anno, dokładnie tyle, ile wypowiedziała Pani w rozmowie z dyrektorem teatru: "To ja muszę jeszcze dożyć tych 100 lat", oczywiście aby grać staruszki. Jednak wszystkie dotychczasowe role, te bardzo młodzieńcze i te już dojrzałe wiekiem są dla nas, widzów, pięknem samym w sobie. Uwielbiamy Pani aktorstwo, przeżywamy prawdziwie przeżycia Pani bohaterek - bo są właśnie tak bardzo prawdziwe, naturalne, a jak trzeba to i przerysowane tą ornamentyką, która zdarza się jedynie najwybitniejszym aktorom. W dniu Pani urodzin nie pozostaje nam nic innego jak życzyć Wszystkiego Najlepszego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Apetyt na czereśnie". Anna Seniuk: ten tekst Osieckiej wciąż żyje [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 18:20
- Utwór Agnieszki Osieckiej króluje na scenach, ponieważ to bardzo wdzięczny spektakl do grania przez aktorów. Jest to dwuosobowy minimusical, który został przeze mnie nieco zmieniony na potrzeby radia - mówiła w Dwójce Anna Seniuk, reżyserka i autorka adaptacji widowiska teatralnego Agnieszki Osieckiej "Apetyt na czereśnie", którego premiera odbędzie się w najbliższą niedzielę (28.11) w Dwójce.
rozwiń zwiń