Malczewski w Poznaniu - czy sztuka ma sens w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 18:00
- To niejedyna kolekcja, która jest wystawiana za granicą. Nasze zbiory można zobaczyć w dwóch muzeach w Wilnie, a wystawa w Poznaniu to część planu o szerszym zasięgu. Ukraina potrzebuje poparcia, promocji, sztuka działa także w tym kontekście - mówił w Dwójce Taras Wozniak, dyrektor Lwowskiej Galerii Sztuki. W Muzeum Narodowym w Poznaniu prezentowana jest wystawa "Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki".
Obrazy Jacka Malczewskiego, wywiezione ze Lwowa, na wystawie w Poznaniu
Obrazy Jacka Malczewskiego, wywiezione ze Lwowa, na wystawie w PoznaniuFoto: Marek Lapis/Forum

Artystyczna sytuacja interwencyjna

Wystawę "Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki" będzie można oglądać do końca marca. - Myślę, że te obrazy na jakiś czas znalazły tutaj swój dom, schronienie przed barbarzyństwem, które teraz dzieje się na Ukrainie. Wchodząc na wystawę, widzimy żółte skrzynie, które informują, że nie mamy do czynienia z tradycyjną ekspozycją, a raczej z sytuacją interwencyjną. Jest zlokalizowana pośrodku galerii sztuki współczesnej, można zobaczyć Malczewskiego "lwowskiego" i "poznańskiego" - mówił dr Paweł Napierała, kurator wystawy.

Czytaj też:

Ważny kontekst wojenny

Dodał, że korelacja między stałą wystawą Malczewskiego i tą przywiezioną ze Lwowa jest istotna. - Jacek Malczewski malował świat uchodźców, zesłańców na Sybir, pełen motywów ze Słowackiego, z Pisma Świętego, mitologii. Symbolicznie przenosił tę wędrówkę w stronę odrodzenia państwowości, widział szczególną rolę artysty jako osoby wybranej. Jego sztuka mówi o tym, co uniwersalne, ważne, cenne i unikatowe. Okazuje się, że podczas wojny w muzeach mamy jeszcze więcej pracy niż w czasie pokoju - zaznaczył Paweł Napierała

Dzieła sztuki w czasie wojny

Aranżacja ekspozycji podkreśla wojenny kontekst prezentacji. Skrzynie, owinięte w flizelinę rzeźby, stojące na podłodze obrazy nawiązują nie tylko do tymczasowości pokazu, ale i do metod zabezpieczania dzieł sztuki w czasie wojny. Skłaniają do zastanowienia się nad tym, co dla nas jest cenne i jakie koszty jesteśmy gotowi ponieść, aby chronić wspólne dziedzictwo.


Posłuchaj
29:03 2023_01_11 17_31_24_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Malczewski w Poznaniu - czy sztuka ma sens w czasie wojny (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Nowak

Goście: dr Paweł Napierała (kurator wystawy), Taras Wozniak (dyrektor Lwowskiej Galerii Sztuki)

Data emisji: 11.01.2023

Godzina emisji: 17.30

pg/mo/kor

Czytaj także

Jacek Malczewski. Życie przedstawione w autoportrecie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2023 05:40
Obrazami młodego Malczewskiego zachwycił się sam Jan Matejko, który postanowił wziąć go pod swoje skrzydła. Kilka lat później drogi mistrza i ucznia się rozeszły. Malczewski poszedł własną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kama Zboralska podsumowuje rok 2022 na polskim rynku sztuki

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 12:00
- Inwestowanie w sztukę to inwestowanie w siebie. Ani sztabka złota, ani akcja giełdowa nie ma tej wartości dodanej, jaką ma sztuka, i nie trzeba być osobą bardzo majętną, żeby zainteresować się sztuką - mówiła Kama Zboralska, współinicjatorka i autorka rankingów Kompas Sztuki oraz Kompas Młodej Sztuki, dyrektorka Warszawskich Targów Sztuki, jedna z najważniejszych promotorek młodych polskich artystów. Wspólnie podjęliśmy próbę podsumowania roku 2022 na rynku sztuki w Polsce.
rozwiń zwiń