REKLAMA

Kama Zboralska podsumowuje rok 2022 na polskim rynku sztuki

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 12:00
- Inwestowanie w sztukę to inwestowanie w siebie. Ani sztabka złota, ani akcja giełdowa nie ma tej wartości dodanej, jaką ma sztuka, i nie trzeba być osobą bardzo majętną, żeby zainteresować się sztuką - mówiła Kama Zboralska, współinicjatorka i autorka rankingów Kompas Sztuki oraz Kompas Młodej Sztuki, dyrektorka Warszawskich Targów Sztuki, jedna z najważniejszych promotorek młodych polskich artystów. Wspólnie podjęliśmy próbę podsumowania roku 2022 na rynku sztuki w Polsce.
Kama Zboralska
Kama ZboralskaFoto: Mateusz Grochocki/East News

W roku 2022, za sprawą wspaniałych wystaw sztuki organizowanych w całej Polsce, mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej m.in. dziełom Tamary Łempickiej. - Miała biografię na film, miała za sobą różne koleje losu, także momenty, kiedy stylistyka, w której tworzyła, nie była chętnie kupowana, w związku z tym miała duże problemy finansowe, ale była postacią niesamowitą, jej prace były niesamowite. Nie będę ukrywać, że pierwsze jej prace, martwe natury, niekoniecznie kojarzyłyby mi się z Łempicką - zauważyła Kama Zboralska.  

Boom na rynku sztuki 

Tamara Łempicka bije rekordy na świecie podczas licytacji. U nas wielkim powodzeniem cieszą się prace Jacka Malczewskiego. Obraz tego artysty "Rzeczywistość" został warunkowo sprzedany za 17 milionów złotych. Licytacja odbyła się w domu aukcyjnym DESA. 

Malczewski zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem, jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów (...) - podkreśliła rozmówczyni Pawła Siwka. - Niesamowity boom, jaki mieliśmy na rynku sztuki w tym roku, był spowodowany kilkoma czynnikami. Pandemia, galopująca inflacja, wojna w Ukrainie spowodowały, że część osób chciała ulokować środki w sztukę, patrząc na to, jak dzieła niektórych artystów poszybowały.

Inny język artystyczny

Kolekcjonerzy chętnie kupują także obrazy młodych polskich artystów. - Kolejki ustawiają się po prace Agaty Kus, która była liderką Kompasu Młodej Sztuki dwa lata temu. Łukasz Patelczyk, Karol Palczak, lider tegorocznego Kompasu Młodej Sztuki, to już zupełnie inne kwoty. Jeszcze do niedawna można było kupić prace tych artystów w zdecydowanie niższych cenach - dodała Zboralska

Artyści ci, jak zwróciła uwagę znawczyni, malują już w innej, nowej stylistyce. - To jest już trochę inny język artystyczny (…), chociaż jest już też sporo artystów, którzy uprawiają sztukę figuratywną, która jest "przyjazna", bo wiele osób boi się sztuki nowoczesnej (...), która wymaga komentarza kuratorskiego. (...) Wydaje mi się, że od jakiegoś czasu doradcy finansowi mówią, żeby zróżnicować portfel inwestycyjny, żeby część z pieniędzy, które posiadamy, skierować w kierunku sztuki - podkreślała.


Posłuchaj
16:18 PR2 2022_12_27-09-31-55-sztuka.mp3 Kama Zboralska podsumowuje rok 2022 na polskim rynku sztuki (Poranek Dwójki)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Kama Zboralska (współinicjatorka i autorka rankingów Kompas Sztuki oraz Kompas Młodej Sztuki, dyrektorka Warszawskich Targów Sztuki)

Data emisji: 27.12.2022

Godzina emisji: 9.30

mo/djr/kor


Czytaj także

"Partnerstwo w Muzyce" - szacunek i równość pomiędzy muzykami

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 11:10
- Jeżeli popatrzymy na największe zespoły, największe światowe orkiestry, to tam każdy pojedynczy muzyk mógłby być solistą - mówił w Dwójce Mischa Kozłowski, pianista, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz prezes Fundacji "Partnerstwo w Muzyce". 22 grudnia w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina o godz. 19.00 odbędzie się specjalny koncert organizowany przez fundację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dawid Stube: najbardziej ciekawią mnie historie ludzi

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 10:42
- Od 16 już lat zajmuję się wyłącznie fotografowaniem ludzi. Najbardziej interesuje mnie opowiadanie ich historii - mówił w "Poranku Dwójki" Dawid Stube - fotograf i pedagog, laureat I nagrody VIII Konkursu Fotografii Teatralnej.
rozwiń zwiń