Krzysztof Koehler: poeta pisze o problemach każdego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 18:00
- Poezja, w ogóle sztuka, jest dla ludzi, a nie przeciwko nim. Otwieranie się na tematy wspólnotowe jest bardzo ważne. Język poetycki jest wysublimowany, a z drugiej strony piszemy o problemach, które dotykają nas wszystkich - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Koehler, poeta i działacz społeczny.
Krzysztof Koehler
Krzysztof KoehlerFoto: Albert Zawada/PAP
  • Gościem środowej audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą" był prof. Krzysztof Koehler.
  • Pretekstem do spotkania - książka Jakuba Beczka pt. "Krzysztof Koehler. Uczestnictwo".

Debiut w paryskich "Zeszytach Literackich"

Wspomniana książka jest o twórczości poetyckiej Krzysztofa Koehlera, ale nie tylko o niej. Na 320 stronach Jakub Beczek przybliżył nam sylwetkę poety, jego drogę twórczą, karierę naukową, działalność społeczną. - Marzeniem kogoś takiego jak ja był taki debiut, wysłałem swoje wiersze do "Zeszytów Literackich" do Paryża. Potem korespondencyjnie przez ocean poznałem Stanisława Barańczaka. To było niezwykłe dla młodego chłopaka, mieszkającego gdzieś tam w bloku w komunistycznej Polsce - wspominał.

Konserwatywne skrzydło "brulionu"

Krzysztof Koehler jest powszechnie identyfikowany z "brulionem" - pismem, które swego czasu wywoływało spory ferment i na które twórcy, z różnych stron zresztą, się obrażali. Poeta wyróżniał się już tam tym, że odwoływał się do takich pojęć, jak duchowość i wiara. - W tym środowisku byli ludzie z różnymi światopoglądami i systemami wartości. Z Cezarym Michalskim stanowiliśmy konserwatywne skrzydło redakcji, potem to wszystko się bardzo pozmieniało - mówił gość Wacława Holewińskiego.

Czytaj też:

Rozmawialiśmy również o innych formach działalności krytycznej Koehlera: redaktorskiej - w "Dodatku" do krakowskiego "Czasu", we "Frondzie", w kierowanej przez niego TVP Kulturze i w Pegazie. Także o tym, co napisał Jakub Beczek w swojej książce, że od lat twórca próbuje łączyć w kulturze dwie skrajne tendencje - elitaryzm i egalitaryzm (popkulturowość).

Poezja jest elitarna

Według gościa Dwójki poezja jest elitarna. - Dyskurs poetycki to nie jest pisanie piosenek patriotycznych. Rodzaj jakiegoś wyobcowania poety to naturalne zjawisko. Egalitaryzm tematyki i elitaryzm języka poetyckiego powoduje pewne napięcia - podkreślił Krzysztof Koehler.

Sportowa pasja, czyli bieganie po górach

Mówiliśmy również o kolejnych tomach wierszy poety, o czytaniu Szekspira w Lesznie, o fascynacji barokiem, o tym, dlaczego Mikołaj Sęp-Sarzyński jest dla niego ważnym autorem. A na koniec porozmawialiśmy chwilę o sportowej pasji naszego gościa, czyli bieganiu po górach.


Posłuchaj
28:40 2023_01_25 17_31_19_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Krzysztof Koehler: poeta pisze o problemach każdego człowieka (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: prof. Krzysztof Koehler (poeta i działacz społeczny)

Data emisji: 25.01.2023

Godzina emisji: 17.30

pg/mo

Czytaj także

Agata Tuszyńska: w radiu zrozumiałam, czym jest montowanie rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2022 13:05
- Za każdym razem, gdy wchodzę do gmachu Polskiego Radia, przypominam sobie, jak jako mała dziewczynka siadywałam pod stołem montażowym, a mój ojciec poprawiał swoje wywiady. Wtedy zrozumiałam, na czym polega montowanie rzeczywistości, na czym polega sztuka czynienia lepszych materiałów z nieco gorszych - mówiła w Dwójce dr Agata Tuszyńska, biografka, reporterka i poetka, a prywatnie córka legendarnego dziennikarza sportowego i radiowca Bogdana Tuszyńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szczęście do ludzi". Barbara Gruszka-Zych o poszukiwaniu mądrości

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 09:40
"Czuję spokój, spotkałam tych ludzi i oni mnie tak wiele nauczyli, wiele powiedzieli zamiast mnie, przestawałam się przy nich szarpać, szukając słów, określeń, odpowiedzi. Oni dawali odpowiedzi na różne ważne pytania, (...) zwyczajnie mówili o swoim życiu, między słowami przekazując swoją mądrość" - tak o książce "Moi ważni. Portrety prywatne" i o "szczęściu do ludzi" opowiadała w Dwójce Barbara Gruszka-Zych - poetka, pisarka, dziennikarka, od kilku dekad związana z tygodnikiem "Gość Niedzielny". 
rozwiń zwiń