Orszaki Trzech Króli w Polsce i na świecie. Mija 800 lat od pierwszych jasełek

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 22:00
- W tym roku chcemy zaznaczyć, że mija 800 lat od pierwszych jasełek. Jasełka rozpoczął św. Franciszek z Asyżu w Greccio. To tam poprosił wiernych, by się przebrali w postacie z jasełek i przyszli do żłóbka pokłonić się Jezusowi - wyjaśniał w Dwójce Piotr Giertych, przewodniczący Fundacji Orszak Trzech Króli.
Mazowiecki Orszak Trzech Króli w Jakubowie, 06.01.2023
Mazowiecki Orszak Trzech Króli w Jakubowie, 06.01.2023Foto: PAP/Przemysław Piątkowski
  • W sobotę 6 stycznia ulicami niemal 900 miejscowości w Polsce i za granicą przejdą po raz kolejny Orszaki Trzech Króli.
  • Tegoroczne hasło Orszaku brzmi "W jasełkach leży!", a barwne korowody upamiętnią wydarzenia sprzed ośmiuset lat - pierwsze jasełka zorganizowane przez św. Franciszka w Greccio we Włoszech.
  • Naszym gościem był Piotr Giertych, przewodniczący Fundacji Orszak Trzech Króli.

Orszaki Trzech Króli na całym świecie

W sobotę ulicami kilkuset miejscowości w Polsce i za granicą przejdą po raz kolejny Orszaki Trzech Króli. Poza Polską wydarzenia te odbędą się także w USA (Niles), w Niemczech (Monachium i Neviges), we Francji (Lissieu), a także w Afryce: w miejscowości Nyakinama w Rwandzie, w Burhynyi w Demokratycznej Republice Konga, w Esseng w Kamerunie, w Zambii w Lusace i w mieście Mansa.

Zaczęło się od szkolnych jasełek

Tradycja współczesnych orszaków narodziła się w Polsce, a swoje korzenie ma w jasełkach przygotowywanych w szkole "Żagle" prowadzonej przez Stowarzyszenie Sternik.

- Pracowałem tam i co roku tworzyliśmy jasełka. W którymś momencie już scena Teatru Buffo okazała się za mała i postanowiliśmy wyjść na ulicę - opowiadał Piotr Giertych.

Początkowo miały to być jasełka uliczne. Zdecydowano jednak, że historię można oprzeć na wędrówce Trzech Króli. Pomysł przyjęto entuzjastycznie, a marsze zaczęły organizować inne miasta i kościoły. Z roku na rok widowisko zyskuje coraz większą popularność.

Czytaj także:

Św. Franciszek z Asyżu i pierwsze jasełka

Tegoroczne hasło Orszaku brzmi "W jasełkach leży!", a barwne korowody upamiętnią wydarzenia sprzed ośmiuset lat - pierwsze jasełka zorganizowane przez św. Franciszka w Greccio we Włoszech.

- To tam poprosił wiernych, by się przebrali w postacie z jasełek i przyszli do żłóbka pokłonić się Jezusowi - wyjaśniał w Piotr Giertych. - W związku z tym właśnie chcemy podkreślić ten aspekt i wybraliśmy to hasło - dodał.

Nasz gość podkreślił, że udział w wydarzeniu w roli którejś z orszakowych postaci, to szczególne przeżycie. - Wiele pań mówi o tym, że granie roli Maryi daje im wiele przemyśleń na temat macierzyństwa, na temat życia rodzinnego. Podobnie mężczyźni, którzy wcielają się w świętego Józefa. To są osoby, które to przeżywają i o tym bardzo pięknie mówią. W tym roku oczywiście tych orszaków jest bardzo dużo, więc tych królów i świętych rodzin jest bardzo wiele - przyznał Piotr Giertych.

Partnerem Orszaku Trzech Króli 2024 jest Polskie Radio.


Posłuchaj
28:24 2024_01_05 17_30_09_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Orszaki Trzech Króli i ich fenomen (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Piotr Giertych (przewodniczący Fundacji Orszak Trzech Króli)

Data emisji: 5.01.2024

Godzina emisji: 17.30

mo/kk/mgc/ans 

Czytaj także

Orszak Trzech Króli. Reportaż "Pójdźmy wszyscy do stajenki" w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 07:50
6 stycznia, po raz kolejny, ulicami miast i miasteczek przejdą Orszaki Trzech Króli. Pierwsze orszaki pomaszerowały w 2009 roku w Warszawie i Toruniu. Początkowo miały to być jasełka uliczne. Zdecydowano jednak, że historię można oprzeć na wędrówce Trzech Króli. Pomysł przyjęto entuzjastycznie, a marsze zaczęły organizować inne miasta i kościoły. Z roku na rok widowisko zyskuje coraz większą popularność. Partnerem Orszaku Trzech Króli 2024 jest Polskie Radio
rozwiń zwiń
Czytaj także

6 stycznia w Polsce i za granicą przejdzie niemal 900 Orszaków Trzech Króli

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 16:14
Niemal 900 Orszaków Trzech Króli zostanie zorganizowanych w tym roku w Polsce i poza jej granicami. W Warszawie w uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia Orszak rozpocznie się w południe.
rozwiń zwiń