Polskie Radio
Section05
Urszula Żółtowska-Tomaszewska

"Tu jest Ursus". Premierowy reportaż Urszuli Żółtowskiej [POSŁUCHAJ]

Ośrodek kultury traci siedzibę. Na ogrodzeniu napis: "Sprzedam budynek bez widoku na morze, ale z widokiem na burmistrza urząd". Dwa tygodnie temu dyrektor ośrodka kultury Arsus otrzymał pismo wypowiedzenia najmu budynku przy ulicy Traktorzystów. Prywatny właściciel nieruchomości jest dla dzielnicy nieuchwytny, ale na ogrodzeniu wywiesił przykuwający uwagę baner.
Zobacz więcej na temat:  Ursus reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska pr poleca

Ośrodek kultury Arsus traci siedzibę. "Tu jest Ursus" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Ośrodek kultury traci siedzibę. Na ogrodzeniu napis: Sprzedam budynek bez widoku na morze, ale z widokiem na burmistrza urząd. Dwa tygodnie temu dyrektor ośrodka kultury Arsus otrzymały pismo wypowiedzenia najmu budynku przy ulicy Traktorzystów. Prywatny właściciel nieruchomości jest dla dzielnicy nieuchwytny, ale na ogrodzeniu wywiesił przykuwający uwagę baner.
Zobacz więcej na temat:  Ursus reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Po pierwsze, przemyślane zakupy. Jak poprzez złe wybory szkodzimy planecie? [POSŁUCHAJ]

– Spontanicznie kupiona torebka z ekoskóry, która nie jest ani skórą, ani eko, będzie zalegać na wysypisku nawet 500 lat. Nas już nie będzie, naszych dzieci, wnuków, prawnuków, a ta torebka dalej tam będzie – mówi Katarzyna Zajączkowska, obrazując, co zakupy fast fashion znaczą dla naszej planety. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Trójka pr poleca moda ekologia fast fashion

MotoOrkiestra Świątecznej Pomocy. "Z pasją przez życie" - reportaż Urszuli Żółtowskiej [POSŁUCHAJ]

MotoOrkiestra Świątecznej Pomocy to motoryzacyjna część Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. O historii inicjatywy i atrakcjach przygotowywanych przez tę niezwykłą grupę opowiedzieli w reportażu "Z pasją przez życie" Urszuli Żółtowskiej jej członkowie.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska WOŚP 2024 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy motoryzacja

"Siostry proszą na zupę... - Komitet na Piwnej". Premierowy reportaż Urszuli Żółtowskiej [POSŁUCHAJ]

Komitet na Piwnej, zwany też Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, powstał w reakcji na internowanie działaczy politycznych i ludzi kultury po wprowadzeniu stanu wojennego. Działał w okresie 1981-1983 przy warszawskim kościele św. Marcina. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż historia Polski stan wojenny Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż w Jedynce pr poleca Józef Glemp Kościół katolicki

Orszak Trzech Króli. "Pójdźmy wszyscy do stajenki" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

6 stycznia, po raz kolejny, ulicami miast i miasteczek przejdą Orszaki Trzech Króli. Pierwsze orszaki pomaszerowały w 2009 roku w Warszawie i Toruniu. Początkowo miały to być jasełka uliczne. Zdecydowano jednak, że historię można oprzeć na wędrówce Trzech Króli. Pomysł przyjęto entuzjastycznie, a marsze zaczęły organizować inne miasta i kościoły. Z roku na rok widowisko zyskuje coraz większą popularność.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli. Reportaż "Pójdźmy wszyscy do stajenki" w Jedynce [POSŁUCHAJ]

6 stycznia, po raz kolejny, ulicami miast i miasteczek przejdą Orszaki Trzech Króli. Pierwsze orszaki pomaszerowały w 2009 roku w Warszawie i Toruniu. Początkowo miały to być jasełka uliczne. Zdecydowano jednak, że historię można oprzeć na wędrówce Trzech Króli. Pomysł przyjęto entuzjastycznie, a marsze zaczęły organizować inne miasta i kościoły. Z roku na rok widowisko zyskuje coraz większą popularność. Partnerem Orszaku Trzech Króli 2024 jest Polskie Radio
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Urszula Żółtowska-Tomaszewska Orszak Trzech Króli pr poleca

Reportaż "Latarnia" - stan wojenny i strajk studentów szkoły morskiej

Reportaż "Latarnia" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej to historia studentów z Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, zaangażowanych w działalność podziemną, którzy byli działaczami Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Po ogłoszeniu stanu wojennego uczestniczyli w strajku pracowników i studentów szkoły morskiej, a po jego zakończeniu przenieśli się do stoczni.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż stan wojenny PRL historia Polski historia PRL Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) strajki Gdynia Justyna Piernik

"Zapiski ze stanu wojennego" - reportaż Urszuli Żółtowskiej [POSŁUCHAJ]

"Zapiski ze stanu wojennego" to wyjątkowe i poruszające świadectwo wydarzeń sprzed 42 lat. Jerzy Domżalski postanowił robić notatki w tamtym czasie, żeby utrwalić wydarzenia dzień po dniu. Z wykształcenia jest historykiem, z zawodu dziennikarzem. Wie, jak ulotna jest nasza pamięć. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Urszula Żółtowska-Tomaszewska stan wojenny historia Polski pr poleca