Premierowy spektakl baletowy w Poznaniu i Festiwal Zawirowania. Lato z tańcem i baletem

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 21:46
Lato nie oznacza wcale końca wydarzeń baletowych czy tanecznych. W audycji "O Wszystkim z kulturą" porozmawialiśmy o zbliżających się dwóch takich wydarzeniach. O spektaklu baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu "4: Pastor / León & Lightfoot / Bondara" opowiedział nam Robert Bondara - kierownik baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Natomiast Włodzimierz Kaczkowski współzałożyciel Teatru Tańca Zawirowania przybliżył nam Festiwal Zawirowania.
Premierowy spektakl baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu 4: Pastor  León  Lightfoot  Bondara
Premierowy spektakl baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu „4: Pastor / León & Lightfoot / Bondara” Foto: Shutterstock/ratmaner
  • Podczas spektaklu "4: Pastor / León & Lightfoot / Bondara" będziemy mieli okazję po raz pierwszy w Polsce zobaczyć efekty pracy duetu choreograficznego - Sol León i Paula Lightfoota.
  • W Warszawie trwa za to jubileuszowa - XX edycja Festiwalu Tańca Zawirowania. Włodzimierz Kaczkowski zdradził, że hasło tej edycji - "Otwartość" związana jest m.in. z tym, że na imprezę z powodów politycznych i społecznych nie mogły przyjechać zespoły z innych krajów, co sugeruje, że "świat się zamyka".

Premierowy spektakl baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu "4: Pastor / León & Lightfoot / Bondara" to prezentacja twórczości czterech wybitnych choreografów i cztery wymiary współczesnego tańca dopełnione muzyką Schnittkego, Góreckiego, Schuberta, Ravela i poezją Gertrude Stein. 

Wyjątkowi choreografowie

Robert Bondara podkreślił w Programie 2 Polskiego Radia, że współpraca ze znanymi nazwiskami przyniesie dużo profitów. - Spotkanie tancerzy naszego zespołu z tymi choreografami jest dla nich niebywałym doświadczeniem i kolejny krok w historii tego zespołu. To kolejny krok, który buduje tożsamość - ocenił.

Kierownik baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu powiedział, że fakt iż po raz pierwszy zobaczymy w Polsce pracę duetu choreograficznego - Sol León i Paula Lightfoota, będzie widoczny na scenie. - Współpraca z Solem i Paulem i z ich asystentami to niebywała artystyczna przygoda dla całego naszego zespołu i teatru. Wiem, że widzowie to zrozumieją widząc te spektakle - podkreślił.

Festiwal Tańca Zawirowania i otwartość

W Warszawie trwa jubileuszowa - XX edycja Festiwalu Tańca Zawirowania. Pomysłodawca i twórca tego wydarzeni - Włodzimierz Kaczkowski zdradził w Programie 2 Polskiego Radia dlaczego imprezie towarzyszy hasło "Otwartość". - Mieliśmy poczucie, że świat się zamyka. Zespoły, z którymi współpracowaliśmy 20 lat nagle nie mogą przyjechać z różnych powodów politycznych, społecznych - powiedział.

Nie mogą do nas przyjechać zespoły z Izraela, trudno kogoś zaprosić zza wschodniej granicy, co było naszym celem. Chodziło o zatrzymanie tego procesu i pokazanie, że nie powinniśmy rezygnować ze współpracy i zamykać się. Ta otwartość jest więc prowokacją i hasłem podsumowującym lata współpracy - wyjaśnił.


Posłuchaj
28:21 _PR2 (mp3) 2024_06_20-17-30-02.mp3 Robert Bondara i Włodzimierz Kaczkowski o spektaklu baletowym i Festiwalu Zawirowania (O wszystkim z kulturą/Dwója)

 

***

Tytuł  audycji: "O wszystkim z kulturą"

Prowadziła: Katarzyna Sanocka i Katarzyna Gardzina

Goście: Robert Bondara i Włodzimierz Kaczkowski

Data emisja: 20.06.2024

Godzina emisji: 17.30

dz

Czytaj także

Katarzyna Sanocka: Łódzkie Spotkania Baletowe to wielkie nazwiska, wielkie święto tańca

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 13:00
- Szykuje się premiera, która zostanie w repertuarze Teatru Wielkiego w Łodzi, a będzie to balet "Romeo i Julia" w choreografii Sashy Waltz, legendarnej choreografki niemieckiej, z muzyką Hectora Berlioza - mówiła w Dwójce rzeczniczka prasowa Łódzkich Spotkań Baletowych Katarzyna Sanocka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Balet "Romeo i Julia" z choreografią Sashy Waltz w Łodzi. "Przechodzimy przez każde emocje"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 12:37
W ramach Łódzkich Spotkań Baletowych w Teatrze Wielkim w Łodzi będzie miała miejsce polska premiera baletu "Romeo i Julia" z choreografią Sashy Waltz. O przygotowaniach i szczegółach spektaklu opowiedzieli w audycji "Przed premierą" aktorzy i twórcy tego wydarzenia.
rozwiń zwiń