Balet "Romeo i Julia" z choreografią Sashy Waltz w Łodzi. "Przechodzimy przez każde emocje"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 12:37
W ramach Łódzkich Spotkań Baletowych w Teatrze Wielkim w Łodzi będzie miała miejsce polska premiera baletu "Romeo i Julia" z choreografią Sashy Waltz. O przygotowaniach i szczegółach spektaklu opowiedzieli w audycji "Przed premierą" aktorzy i twórcy tego wydarzenia.
Próba sceniczna baletu Romeo i Julia w Teatrze Wielkim w Łodzi
Próba sceniczna baletu "Romeo i Julia" w Teatrze Wielkim w ŁodziFoto: Joanna Miklaszewska
  • Premiera Baletu "Romeo i Julia" w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się w sobotę 11 maja.
  • Dekoracja do przedstawienia została wypożyczona z Opery w Paryżu.
  • Autorką choreografii jest słynna Niemka Sasha Waltz.

Balet "Romeo i Julia" to produkcja Paryskiej Opery Narodowej, która pokazywana była już także m.in. w mediolańskiej La Scali. Niemiecka choreograf Sasha Waltz dokonała nietypowego wyboru, sięgając po symfonię dramatyczną Hectora Berlioza na troje solistów, dwa duże chóry i orkiestrę.

Symfonia Hectora Berlioza

Dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi - Rafał Janiak powiedział, że wybór kompozycji Berlioza to m.in. efekt stosunku teatrów do rosyjskich utworów. - Ten wybór trochę był podyktowany ogólnopolską polityką repertuarową związaną z bojkotem muzyki rosyjskiej. Berlioz to zupełnie inny świat muzyczny. Ten utwór jest absolutnie wyjątkowy w całej literaturze muzycznej - powiedział.

- Niespotykany przedtem i potem gatunek symfonii dramatycznej w takiej koncepcji jaką zaproponował Berlioz sprawia, że trudno ocenić gatunkowo, jaki to jest utwór i do czego ewentualnie mógłby się nadawać - dodał.

Polska premiera Romeo i Julii

Kierownik łódzkiego baletu - Anna Krzyśków podkreśliła, że to wielka duma móc zaprezentować ten tytuł na deskach teatru w Łodzi. - Atmosfera jest gorąca. Przygotowujemy ten spektakl od kilku tygodni. Jest to praca wymagająca dużego skupienia i zaangażowania emocjonalnego. Jesteśmy jednak bardzo dumni z możliwości zatańczenia tego tytułu - powiedziała.

- Jesteśmy jednym z nielicznych teatrów po Operze Paryskiej i Operze w Berlinie, który może zaprezentować tę pozycję w choreografii Sashy Waltz - podkreśliła.

Sasha Waltz i choreografia

Niemiecka choreograf przyjedzie do Polski niedługo przed premierowym występem. Na próbach z tancerzami pracują jej asystenci. Michael Mullen zdradziła w radiowej Dwójce, że ich celem jest przybliżenie stylu Sashy Waltz. - Pracujemy w Łodzi nad tą produkcją już od ponad dwóch miesięcy. To długi, ale satysfakcjonujący proces. Wiele czasu poświęciliśmy na to, żeby jak najlepiej przybliżyć język ruchu Sashy łódzkim tancerzom, którzy przyzwyczajeni są do tańca klasycznego - powiedziała.

Czytaj także:

- W pewnym sensie otwieramy przed nimi nową przestrzeń i poszerzamy ich horyzonty. Wszyscy znamy szekspirowską historię Romea i Julii, ale zależy nam na odniesieniu jej do czasów współczesnych - dodała.

Dekoracja z Paryża

W łódzkim spektaklu wykorzystana zostanie dekoracja, która przyjechała ze stolicy Francji. Kierownik działu Produkcji Przedstawień - Zygmunt Dziubiński powiedział, że Teatr przygotowany jest na wiele skomplikowanych elementów dekoracyjnych. - Dekoracja do przedstawienia jest wypożyczona z Opery Paryskiej. Dostosowujemy do niej mechanizm, który uruchamia podłogę. Mechanizm, który ją podnosi, opuszcza i przestawia jest już wykonany przez nas - zdradził.

- Mechanizm składa się z potężnych wyciągarek. Jedna wyciąga co najmniej półtorej tony do góry. Poza tym są różnego rodzaju obroty i prędkości. Oprócz tego jest również kratownica, która tworzy punkt odejścia. Jesteśmy przygotowani na różne skomplikowane dekoracje - zaznaczył.

Personalna Julia

Karolina Urbaniak, która będzie grała Julię powiedziała, że ta postać będzie jej autorską kreacją. - To jest moja personalna Julia i to moja podróż jak być tą Julią i jak się nią stać. To podróż, której zakończeniem będzie ten spektakl - powiedziała. 

Za główną rolą idą także emocje. - Mam takie uczucia, że kiedy robimy już próby całości spektaklu, to kiedy dochodzę do momentu zabójstwa i trucizny, to wewnętrznie czuję tę decyzję. Przechodzimy przez każde emocje - zdradziła Karolina Urbaniak. 

Grupy i indywidualności

Joshua Legge, który zagra Romeo podkreślił, że choć wiele elementów będzie wykonywane przez grupę tancerzy, to znaczenie ma każda pojedyncza postać. - Choreografia jest współczesna i w dużym stopniu opiera się na tańcu w grupach. Powiedziałbym, że w grupie każdy ma swoje zadania i każda postać jest bardzo ważna. Są momenty, gdzie Romeo i Julia tańczą na pierwszym planie duety, ale to co robi grupa tworzy atmosferę - ocenił.

- Byliśmy zachwyceni tym, że przygotujemy ten spektakl. Mieliśmy szczęście zobaczyć w ostatniej serii spotkań baletowych spektakl Sashy Waltz i byliśmy pod wrażeniem. To była ogromna radość, że dostaliśmy szansę przygotować jej choreografię - powiedział.Posłuchaj
26:39 PR2 2024_05_08-21-30-19.mp3 Twórcy Teatru Wielkiego w Łodzi o premierze baletu "Romeo i Julia" (Przed premierą/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Przed premierą

Prowadziła: Monika Zając

Goście: Joshua Legge, Karolina Urbaniak, Michael Mullen, Anna Krzyśków, Rafał Janiak, Zygmunt Dziubiński

Data emisji: 8.05.2024

Godz. emisji: 21.30

dz/pg

Czytaj także

"Gra o męce i zmartwychwstaniu". Jacek Urbaniak przed premierą: szukałem muzyki renesansowej

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 17:57
- W mojej głowie są dziesiątki, a może setki ukochanych dla mnie utworów mistrzów renesansu. Dobrałem więc istniejącą muzykę. Na przykład pieśni Cypriana Bazylika z Sieradza czy sztandarowy polski utwór pasyjny z tekstem Władysława z Gielniowa - "Jezusa Judasz sprzedał za pieniądze nędzne", od którego zaczyna się spektakl - mówił w Dwójce kompozytor Jacek Urbaniak przed premierą "Gry o męce i zmartwychwstaniu" w Polskiej Operze Królewskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pinokio" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. "Celem było stworzenie nowej wersji muzycznej baletu"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 14:29
- Jest mi niezmierne miło, że mamy możliwość zrobić pełnometrażowy spektakl familijny. Przede wszystkim dla dzieci, ale tak naprawdę dla wszystkich - mówiła w "Poranku Dwójki" dyrygentka Marta Kluczyńska o spektaklu baletowym "Pinokio" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Sanocka: Łódzkie Spotkania Baletowe to wielkie nazwiska, wielkie święto tańca

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 13:00
- Szykuje się premiera, która zostanie w repertuarze Teatru Wielkiego w Łodzi, a będzie to balet "Romeo i Julia" w choreografii Sashy Waltz, legendarnej choreografki niemieckiej, z muzyką Hectora Berlioza - mówiła w Dwójce rzeczniczka prasowa Łódzkich Spotkań Baletowych Katarzyna Sanocka.
rozwiń zwiń