Katarzyna Sanocka: Łódzkie Spotkania Baletowe to wielkie nazwiska, wielkie święto tańca

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 13:00
- Szykuje się premiera, która zostanie w repertuarze Teatru Wielkiego w Łodzi, a będzie to balet "Romeo i Julia" w choreografii Sashy Waltz, legendarnej choreografki niemieckiej, z muzyką Hectora Berlioza - mówiła w Dwójce rzeczniczka prasowa Łódzkich Spotkań Baletowych Katarzyna Sanocka.
Katarzyna Sanocka, rzeczniczka prasowa Łódzkich Spotkań Baletowych
Katarzyna Sanocka, rzeczniczka prasowa Łódzkich Spotkań BaletowychFoto: Piotr Podlewski/Polskie Radio

ZOBACZ WIDEO:

(Program 2 Polskiego Radia/YouTube)

  • Przed nami Łódzkie Spotkania Baletowe - festiwal potrwa od 26 kwietnia do 22 maja.
  • W programie jest m.in. premiera "Romea i Julii" z muzyką Hectora Berlioza, w choreografii Sashy Waltz.
  • O szczegółach opowiedziała w Dwójce rzeczniczka prasowa wydarzenia Katarzyna Sanocka.

Od 1968 roku entuzjaści sztuki choreograficznej przyjeżdżają do Łodzi w trakcie biennale, aby obejrzeć spektakle w interpretacji najlepszych zespołów baletowych oraz teatrów tańca współczesnego.

Sasha Waltz i Hector Berlioz

W tegorocznej odsłonie m.in. znalazła się premiera "Romea i Julii" w choreografii znakomitej niemieckiej choreografki Sashy Waltz. Spektakl przygotowywany jest przez artystów Teatru Wielkiego w Łodzi i wejdzie do repertuaru tej instytucji.

Widowisko muzycznie oparte jest na Symfonii dramatycznej Hectora Berlioza.

- To jest utwór na chór, trójkę solistów i balet, więc mamy takie dzieło totalne balet-operę - mówiła Katarzyna Sanocka. - Ten spektakl jest fenomenalny. On miał premierę w 2007 roku w Opéra Bastille w Paryżu i podróżował przez La Scalę do Berlina po różnych miejscach, więc naprawdę szykuje się wielka perełka - zapewniła.

XXVII Łódzkie Spotkania Baletowe

"Romeo i Julia" - ponadczasowa opowieść

Katarzyna Sanocka stwierdziła również, że spektakl ten powinien spodobać się szerokiej publiczności.

- Sasha Waltz tworzy spektakle, które są absolutnie dla wszystkich, bo u niej emocje, ten naturalny ruch, szalona inwencja są czymś, co wciągnie nas i zahipnotyzuje. A historia kochanków Romea i Julii jest tak wspaniała i wiecznie żywa, że tutaj nie trzeba jej reklamować - mówiła.


Posłuchaj
13:15 Dwojka_Poranek_Dwojki_2024_04_25-09-34-15.mp3 Katarzyna Sanocka: Łódzkie Spotkania Baletowe to wielkie nazwiska, wielkie święto tańca (Poranek Dwójki)

 

Łódzkie Spotkania Baletowe - program

Ponadto w programie znalazł się spektakl bez wątpienia najbardziej rozpoznawanej przedstawicielki izraelskiej kobiecej choreografii - Sharon Eyal i jej autorskiego zespołu L-E-V Dance Company. Widowisko nosi tytuł "OCD Love".

Będzie także sekcja zatytułowana "Merce Cunningham Forever", czyli retrospektywa choreograficzna Merce'a Cunninghama. Więcej szczegółów w nagraniu audycji.

Łódzkie Spotkania Baletowe potrwają od 26 kwietnia do 22 maja.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Katarzyna Sanocka (rzeczniczka prasowa Łódzkich Spotkań Baletowych)

Data emisji: 25.04.2024

Godzina emisji: 9.30

mgc/kormp

Czytaj także

Krzysztof Pastor: taniec klasyczny to żmudna praca, czasami mówimy, że to "rzeźbienie"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 13:15
- W tańcu klasycznym konieczna jest precyzja, a jeżeli mówimy o sylwetce czy warunkach fizycznych, kanony są bardzo wymagające - mówił w "Zapiskach ze współczesności" Krzysztof Pastor, tancerz, choreograf, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Łabędzie". Tobiasz Sebastian Berg: ta nominacja to historyczny moment

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 11:40
- Po raz pierwszy do nagrody Fedora w kategorii "Edukacja" są nominowani artysta i grupa twórcza z Polski. Jest to jedna z największych nagród, które świadczą o innowacyjności i zmianie we współczesnej operze i balecie. Jest to więc bardzo ważne wyróżnienie - mówił w "Poranku Dwójki" Tobiasz Sebastian Berg, choreograf i reżyser, współtwórca projektu "Łabędzie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Don Kichot" - z choreografią Anny Hop. Baletowy hit w Operze na Zamku w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 13:00
- Obok "Jeziora Łabędziego", "Dziadka do orzechów" i wielu innych "Don Kichot" jest jednym z tych sztandarowych, największych, najbardziej rozpoznawalnych baletów. Muzyka tak samo - to są wielkie, baletowe hity - mówiła w Dwójce choreografka Anna Hop. Wkrótce widowisko to będzie można obejrzeć w Operze na Zamku w Szczecinie.
rozwiń zwiń