Książka "Dziki Wschód. Transformacja po polsku". Przeperski: komunizm upadł dzięki Gorbaczowowi

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 12:55
Michał Przeperski to historyk, który podjął się opisu lat transformacji ustrojowej w Polsce. W ten sposób na rynku ukazała się książka "Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986-1993". Autor próbuje w niej przedstawić codzienność Polaków w tym przełomowym okresie oraz pokazać, jak wydarzenia tamtych lat wpłynęły na obecną rzeczywistość kraju.
Michał Przeperski to historyk, który podjął się opisu lat transformacji ustrojowej w Polsce. W ten sposób na rynku ukazała się książka Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986-1993
Michał Przeperski to historyk, który podjął się opisu lat transformacji ustrojowej w Polsce. W ten sposób na rynku ukazała się książka "Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986-1993"Foto: Shutterstock/fotokon
  • "Dziki Wschód" to książka, która opowiada o przemianach w Polsce w latach 1986-1993.
  • Michał Przeperski ocenia, że komunizm wcale nie musiał upaść, a stało się tak z powodu decyzji Michaiła Gorbaczowa.
  • Historyk ocenił, że na temat tamtego czasu w Polsce powstało dużo opracowań, ale wiele kwestii zostało przemilczanych.

Czy nam się to podoba, czy nie - wszyscy jesteśmy z transformacji, twierdzi historyk Michał Przeperski. Jego książka "Dziki Wschód" to tylko pozornie wyprawa w przeszłość do dziwnego kraju, jakim była Polska na przełomie lat 80. i 90.

Życie zwyczajne Polaków podczas transformacji

Michał Przeperski, wyjaśniając motywacje stojące za powstaniem książki, wskazał na liczne pomijane dotychczas aspekty okresu transformacji. - Bardzo zależało mi na tym, żeby stworzyć własną opowieść o transformacji, bo od lat się nią interesuję. Chociaż wiele o niej już napisano, to jeszcze więcej przemilczano z różnych powodów - ocenił.

- Historia to rok 1989, upadek muru berlińskiego czy Okrągły Stół. To wszystko jest oczywiście ważne, ale unikają nam inne rzeczy. To np. codzienność Polaków między połową lat 80. i połową lat 90. Wiele się wtedy działo - podkreślił.

Michaił Gorbaczow odpowiedzialny za upadek komunizmu

Historyk ocenia, że komunizm wcale nie musiał upaść, a pomógł temu Michaił Gorbaczow. - Nie ma czegoś takiego, że coś musiało się wydarzyć. Gdyby nie Michaił Gorbaczow i jego niespotykane pomysły na reformę Związku Sowieckiego, to nie zaczęłaby się lawina, która przywiodła nas do obecnych czasów - powiedział.

- Nasza współczesna codzienność ma swoje głębokie korzenie w czasach transformacji. Cała moja książka jest próbą wywiedzenia, dlaczego tak jest i co to dla nas oznacza - dodał.

Szare lata 80. i kolorowe lata 90.

Michał Przeperski powiedział także, że ocena rzeczywistości lat 80. i 90. opiera się na konkretnych doświadczeniach i elementach. - Szarość lat 80. jest umowna i bierze się stąd, że były to czasy beznadziei i bez perspektywy. Sfera publiczna była brudna i kojarzą się one z takim niechlujstwem. Nie do końca bym się od tego dystansował, ale staram się wejść głębiej - zdradził.

- Jeżeli spojrzeć na lata 90. jako czas kolorowy, to należy pochylić się nad tym, co to oznacza. Oznacza to np., że mieliśmy do czynienia z chaosem, zmianami różnego rodzaju. To był Dziki Wschód. Można było zrobić karierę, zarobić, ale także wszystko stracić - powiedział Michał Przeperski.


Posłuchaj
27:55 _PR2 (mp3) 2024_07_10-17-30-51.mp3 Michał Przeperski o transformacji ustrojowej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Jakub Kukla

Goście: Michał Przeperski (historyk)

Data emisji: 10.07.2024

Godz. emisji: 17.30

dz/wmkor

Czytaj także

Jak wyglądała emigracja w PRL? "Co 17 mieszkaniec wyjechał na stałe"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2024 15:42
Komunistyczna Polska w powszechnej opinii uchodzi za państwo, z którego było ciężko wyjechać. W ten sposób wyglądała polityka komunistów w pierwszych latach. Później jednak rzeczywistość była inna. O wyjazdach zagranicznych w PRL w audycji "Rzeczypospolite" w Programie 2 Polskiego Radia opowiedział prof. Dariusz Stola.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ucieczka ambasadorów PRL do USA. Dlaczego Spasowski i Rurarz poprosili o azyl polityczny?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 14:54
Romuald Spasowski i Zdzisław Rurarz to wysocy rangą dyplomaci w PRL, którzy zdecydowali się poprosić o azyl w USA. Miało to miejsce tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w naszym kraju. Prof. Patryk Pleskot, autor książki "Rurarz, Spasowski - żywoty równoległe", zdradził w audycji "Rzeczypospolite" motywacje obu dyplomatów oraz opowiedział o ich karierach i życiu po ucieczce.
rozwiń zwiń