Afera Bergu - bezpieka uderza w środowiska emigracyjne

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2023 22:00
Tematem tego wydania audycji z cyklu "Rzeczypospolite" była tzw. Afera Bergu. O tym, na czym ona polegała, rozmawialiśmy z profesorem Rafałem Wnukiem - historykiem z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Na początku lat 50. XX w. Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego stworzyło plan działań operacyjnych pod nazwą operacja Cezary wymierzonych w środowiska emigracyjne
Na początku lat 50. XX w. Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego stworzyło plan działań operacyjnych pod nazwą operacja "Cezary" wymierzonych w środowiska emigracyjneFoto: Only_NewPhoto/Shutterstock
  • Na początku lat 50. XX w. Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego stworzyło plan działań operacyjnych pod nazwą operacja "Cezary" wymierzonych w środowiska emigracyjne.
  • Pokłosiem tych działań była tzw. "Afera Bergu", która wybuchła w 1952 roku.
  • O szczegółach mówił w audycji historyk prof. Rafał Wnuk.

"Afera Bergu" wybuchła w 1952 roku. Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego stworzyło plan działań operacyjnych pod nazwą operacja "Cezary", która miała uderzyć w emigracyjne życie polityczne i ujawnić związki z zachodnimi służbami oraz zniszczyć kanały przerzutu pieniędzy i informacji do Polski Ludowej oraz skompromitować emigracyjne ugrupowania polityczne.

Jaki był kontekst społeczno-polityczny tych wydarzeń? Ile pieniędzy wydali na tę operację Amerykanie i Brytyjczycy? Kto odegrał w niej kluczową rolę? Jakie były reperkusje akcji? Ile osób padło jej ofiarą? O tym w rozmowie z gościem audycji - prof. Rafałem Wnukiem, wykładowcą w Instytucie Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i byłym pracownikiem naukowym Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk (pracownia Ziem Wschodnich II RP).

[korzystano z materiałów IPN]


Posłuchaj
24:48 2023_11_13 21_30_39_PR2_Rzeczypospolite.mp3 Afera Bergu (Rzeczypospolite/Dwójka) 

"Rzeczypospolite" to cykl audycji ukazujących słabo znane aspekty wydarzeń o zasadniczym znaczeniu dla dziejów Polski w XX wieku. Gośćmi prof. Antoniego Dudka są znakomici historycy, znawcy tematu.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Gość: prof. Rafał Wnuk (Instytut Historii KUL)

Data emisji: 13.10.2023

Godz. emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Relacje polsko-chińskie w latach osiemdziesiątych

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2023 21:30
Zapraszamy na rozmowa z dr. Przemysławem Benkenem z IPN w Szczecinie o relacjach polsko-chińskich w latach 80. XX wieku i przyczynach dla których po 4 czerwca 1989 roku oba kraje poszły w różnych kierunkach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd Grecy w Polsce? Dlaczego Grecy uciekali do Polski? O greckich uchodźcach w Polsce po II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2023 11:00
- W Grecji, podczas okupacji państw Osi od 1940 roku, wielu zwolenników prawicy wsparło kolaboracyjne rządy, a lewica była podziemiem antyfaszystowskim, które oczywiście sprzeciwiało się okupacji, ale walczyło także nadal ze swoimi współobywatelami - mówiła w Dwójce dr Magdalena Semczyszyn z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, redaktor naukowy książki "PRL a wojna domowa w Grecji". 
rozwiń zwiń