Dom Ulmów. Kim byli Polacy ratujący Żydów

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 15:31
W "O wszystkim z kulturą" porozmawiamy o nowo powstałym Muzeum Polaków Ratujących Żydzi w Markowej im. Rodziny Ulmów.
Budynek Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.  Jego patroni podczas II wojny światowej ukrywali ośmioro Żydów. 24 marca 1944 r. zarówno Żydzi, jak i rodzina Ulmów zostali rozstrzelani przez Niemców
Budynek Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Jego patroni podczas II wojny światowej ukrywali ośmioro Żydów. 24 marca 1944 r. zarówno Żydzi, jak i rodzina Ulmów zostali rozstrzelani przez NiemcówFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Uroczyste otwarcie z udziałem duchownych żydowskich i katolickich oraz najwyższych władz państowowych odbędzie się w czwartek 17 marca o 17.30.

Kim byli Ulmowie? Dlaczego pomogli swoim żydowskim sąsiadom - Didnerom, Grünfeldom i Goldmanom? Co wiadomo o ich głównym oprawcy? Opowie o tym dr Mateusz Szpytma, dyrektor Muzeum oraz krewny Wiktorii Ulmy. Natomiast Mirosław Nizio, który zaprojektował budynek i otaczającą go przestrzeń (m.in. sad jabłoniowy), zdradzi, czym kierował się podczas projektowania Muzeum.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy w czwartek (17.03) w godz. 18.00-18.30. Program poprowadzi Bartosz Panek.

bch/mc

reklama

Czytaj także

Stanisław Ostwind. Żyd. Patriota. Żołnierz Niezłomny

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 15:30
- To niezwykła postać, burząca schematy. Najwyższy rangą dowódca w polskim podziemiu pochodzenia żydowskiego - mówi Wacław Holewiński, autor książki "Honor mi nie pozwala”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chrześcijaństwo bez judaizmu uschnie"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 17:00
- Dialog z judaizmem wzbogaca naszą chrześcijańską tożsamość, spotkanie z judaizmem pomaga nam zrozumieć samych siebie - mówił w Dwójce ojciec Wiesław Dawidowski.
rozwiń zwiń