Mirosław Baka: bycie na scenie jest jak narkotyk

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 21:00
– Do uprawiania tego zawodu niezbędna jest pycha i próżność. Jeśli ktoś nie ma przyjemności z panowania nad publicznością, nie ma sensu, by był aktorem – mówił Mirosław Baka.
Audio
  • Mirosław Baka: bycie na scenie jest jak narkotyk (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Mirosław Baka
Mirosław BakaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Na starcie drogi zawodowej zagrał młodocianego mordercę w "Krótkim filmie o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego i długo kojarzony był z tą kreacją. Mocno zżyty z Trójmiastem, od ponad ćwierćwiecza związany jest z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Ostatnio zagrał tam George'a w "Kto się boi Virginii Woolf" Albeego. Otrzymał za tę rolę prestiżową Nagrodę Zelwerowicza.

"Nie jestem gwiazdą, tylko aktorem" - mówi o sobie Mirosław Baka, który rzadko pojawia się w mediach, zgodził się jednak opowiedzieć nam m.in. o swojej młodości w latach 80, o harcerstwie i młodzieńczym buncie, o atmosferze Trójmiasta, a także o tym, że chciał zostać marynarzem.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Mirosław Baka

Data emisji: 24.02.2017

Godzina emisji: 18.00

mc

Czytaj także

Baka: nie odczuwam kryzysu męskości

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 10:00
- Nasz świat jest trochę "przesunięty": metroseksualni faceci decydują, w jakim garniturze mam chodzić. Ale nie warto dramatyzować - mówił Mirosław Baka, zapraszając na spektakl "Raj dla opornych" w Teatrze Polonia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Isabelle Huppert odkleja etykietę "Pianistki"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 20:00
- Film Hanekego na wiele lat określił jej aktorskie emploi, wydaje mi się, że w "Elle" ona umyka z tej szufladki - mówił o roli ikony francuskiego kina w nowym dziele Paula Verhoevena krytyk Piotr Czerkawski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"3 x Mrożek", ksenofobia i dialogi o strachu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 19:30
- To przedstawienie jest zmierzeniem się z tematem, który staje się po tylu latach znów aktualny. W tekstach Mrożkach widać nasze lęki, obawę przed światem, ksenofobię i wieczne poszukiwanie kogoś, kto może nam zagrażać – zauważył Jerzy Schejbal, opowiadając o spektaklu "3 x Mrożek" w Teatrze Polskim w Warszawie.
rozwiń zwiń