Fałszywe papiery i medycyna. Życie Lema w wojennym Lwowie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 19:15
- Lem zawsze marzył o studiach na Politechnice Lwowskiej, ale ze względu na swoje burżuazyjne pochodzenie jedyne, na co mógł się dostać, to uczelnia medyczna –powiedział w Dwójce Wojciech Orliński, autor biografii "Lem. Życie nie z tej ziemi".
Audio
  • Rozmowa z Wojciechem Orlińskim, autorem biografii "Lem. Życie nie z tej ziemi" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Stanisław Lem w 1960 r.
Stanisław Lem w 1960 r.Foto: PAP/Piotr Barącz

Gość Dwójki opowiadał o trudnej rzeczywistości, w jakiej znalazł się pisarz po tym, jak jego rodzinny Lwów najpierw został zaanektowany przez Związek Radziecki, a następnie w 1941 roku przeszedł w ręce nazistów.

- Gdy rozpoczęły się prowadzone przez nazistów pogromy żydowskie, rodzina Lemów znalazła się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Aby uniknąć osadzenia w getcie, zaczęli się ukrywać i starać się o fałszywe papiery. Stanisław Lem zaczął wtedy pracować dla niemieckiego przedsiębiorcy-łapówkarza, który pomógł mu w wyrobieniu dokumentów na fałszywe nazwisko – dodał Wojciech Orliński.

Jak doświadczenia lwowskie przejawiają się w książce Lema "Szpitalu Przemienienia" i dlaczego po napisaniu tej powieści pisarz porzucił realistyczne pisanie?


Lem_pap_1200.jpg
"Szpital Przemienienia". Lem, jakiego nie znacie

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Wojciech Orliński (publicysta, autor biografii "Lem. Życie nie z tej ziemi")

Data emisji: 6.09.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/jp

Stanislaw Lem_ pap_19730401_00G_1200.jpg
"Lem nie oszukiwał, ale prawdy o sobie też nie mówił"

Czytaj także

"Poza Lemem nikomu nie udało się tego zrobić"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 14:00
- Odejście od tego, co Lem rozumiał jako science fiction, jest widoczne wszędzie. Wszystko poszło w czystą fantastykę, którą jest pisać znacznie wygodniej - podkreślała w Dwójce prof. Małgorzata Szpakowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lem nie oszukiwał, ale prawdy o sobie też nie mówił"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 09:00
- Lem nie chciał, żeby poruszano temat jego żydowskiego pochodzenia, ze względu na traumatyczne doświadczenia z młodości - mówił w Dwójce pisarz i dziennikarz Wojciech Orliński, który opowiadał o swojej nowej książce "Lem. Życie nie z tej ziemi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literackie sondy kosmiczne. Co z tą fantastyką?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 19:00
O tym, jakie projekty nowych światów, ocalenia lub utraty człowieczeństwa można znaleźć w książkach science fiction, rozmawialiśmy w audycji "Strefa literatury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szpital Przemienienia". Lem, jakiego nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 14:14
W Dwójce zaprezentowaliśmy powieść, którą 27-letni Stanisław Lem ukończył w 1948 roku i która rozpoczęła jego drogę pisarską. Czytał Mariusz Benoit.
rozwiń zwiń