"Proces" Kafki i bolesny świat Krystiana Lupy

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 19:00
Krystian Lupa w programie spektaklu stwierdził, że "Proces" przyszedł w odpowiedzi na rzeczywistość, ponieważ dzwoni ona nieustannie tymi samymi motywami. Na ile zatem jest to "Proces" Kafki, a na ile Lupy, tu w Polsce w 2017 roku?
Audio
  • O długo oczekiwanym spektaklu "Proces" Krystiana Lupy (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Krystian Lupa
Krystian LupaFoto: PAP/Marcin Obara

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o przedstawieniu, które zelektryzowało publiczność teatralną. Czy spełniło pokładane w nim nadzieje? - Lupa nas zaskoczył. Ten spektakl nie jest zemstą za ubiegłoroczną nominację ministra dla nowego dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu, przeciw której Lupa zaprotestował zawieszając próby. Spektaklem w Warszawie pokazał, że sięgnął głębiej, do uniwersalnego, kafkowskiego widzenia świata. To świat bardzo bolesny, dla Lupy także – mówił w audycji Piotr Kłoczowski.

Gość programu zauważył, że reżyser spektaklu zaproponował publiczności wnikliwe spojrzenie na rzeczywistość poprzez lekturę tekstu Kafki. - Interpretacja polskiej rzeczywistości ostatnich miesięcy czy lat jest charakterystyczna dla Lupy, który od dawne przywołuje na scenę wielkich europejskich dekadentów. Kafka jest jednym z nich i czytanie poprzez jego pryzmat współczesności łączy się z przyjęciem założenia, że świat jest absurdalny – mówił Jacek Kopciński.

Na ile narracja Franza Kafki koresponduje z polską współczesnością? Czy świat, który jest dla Lupy bardzo bolesny, w przekazie reżysera jest także uniwersalny, czy związany z naszym tu i teraz? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Piotr Kłoczowski (literaturoznawca, eseista), Jacek Kopciński (red. naczelny "Teatru")

Data emisji: 20.11.2017

Godzina emisji: 18.00

mko/mz

Czytaj także

Kogo Krystian Lupa uśmierca w "Wycince"?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 21:00
Czy wrocławski spektakl Krystiana Lupy na motywach powieści austriackiego pisarza Thomasa Bernharda może wywołać takie samo oburzenie, jakie przed laty w Austrii wywołała sama powieść? Między innymi o to pytał swoich gości Jacek Wakar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystian Lupa zaprasza do zwiedzania spektaklu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 19:00
– W pewnym momencie doszło do takiej sytuacji, że trudno było rozpoznać, kto jest aktorem, a kto widzem – mówił reżyser o projekcie teatralnym "Spirala".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jego ironia kryła wielką wrażliwość". Przyjaciele o Januszu Głowackim

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 19:38
- Był człowiekiem pozbawionym w swoje wrażliwości skóry, łatwo go było zranić czy obrazić - podkreślał prof. Józef Opalski w audycji wspomnieniowej o zmarłym w wieku 79 lat znakomitym pisarzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Konic i jego obrzeża teatru

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 19:00
Bohaterem audycji "O wszystkim z kulturą" był dyrektor warszawskiego Teatru Małego, twórca sceny impresaryjnej przyciągającej spektakle z całego kraju.
rozwiń zwiń