REKLAMA

Genetyczne modyfikowanie ludzi. Szansa czy zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 15:00
- Badania genetyczne, poprawianie ludzkiego genotypu mogą otworzyć nowe perspektywy przed współczesną medycyną i ludzkością. Conajmniej kontrowersyjny jest jednak sposób w jaki do tego dochodzimy - mówił w Dwójce Piotr Kościelniak.
Audio
  • Naukowcy czy szarlatani. Etyczne granice badań (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Aris Suwanmalee/shutterstock.com

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o tym, czy dociekania naukowców są do zaakceptowania, jeśli dokonywane są poza standardami moralnymi. Chińczycy ostatnio poszli bardzo daleko w modyfikacjach genetycznych na ludzkich zarodkach (w Europie jest to zakazane), co w środowisku naukowym wywołuje duże emocje.

- Wizja potencjału, który tkwi w genetycznych modyfikacjach może być zachwycająca, ale przeraża, jeśli chodzi o sposoby dochodzenia do ich użyteczności naukowej, czyli zastosowań praktycznych - stwierdził dr Grzegorz Lewicki.

Czy ważniejszy jest nieograniczony rozwój naukowy i próba stworzenia lepszego człowieka, czy też zasady moralne? Czy powinniśmy godzić się na przeprowadzanie eksperymentów, nad konsekwencjami których możemy nie zapanować? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: Piotr Kościelniak (red. naczelny "Focus Nauka") i dr Grzegorz Lewicki (filozof, teoretyk cywilizacji)

Data emisji: 11.10.2018

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

Skuteczna walka z HIV. "Nie badamy się, a powinniśmy"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 18:04
- Jeśli ktoś wie, że jest zakażony HIV, może wdrożyć skuteczne leczenie i uchronić przed zakażeniem innych. Niestety, szacuje się, że na terenie UE 14 proc. osób zakażonych HIV w ogóle o tym nie wie, w Polsce ten odsetek to aż 20 proc. - wylicza Michał Pawlęga.
rozwiń zwiń