Wspomnienie Terry'ego Jonesa

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 17:30
- Terry Jones jest kojarzony przede wszystkim z Monty Phytonem i tak już pewnie pozostanie. Natomiast był postacią kojarzoną również jako historyk i komentator wydarzeń politycznych - mówił w Programie 2 Polskiego Radia dr Przemysław Uściński, anglista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Jakub Demiańczuk i dr Przemysław Uściński wspominają Terry'ego Jonesa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Terry Jones
Terry JonesFoto: Shutterstock/Twocoms

Terry Jones był współzałożycielem Monty Pythona, reżyserem filmów fabularnych tej grupy, aktorem i autorem scenariuszy do skeczy "Latającego Cyrku Monty Pythona" oraz pisarzem i prezenterem cykli dokumentów historycznych. Dr Przemysław Uściński zaznaczył, że najbardziej był znany ze swojego wkładu w legendarną grupę Monty Phytona. - To zdominowało całą jego karierę. W "Latającym Cyrku Monty Phytona" nie pojawił się jako człowiek znikąd - opowiadał anglista. - Bardzo wpłynął na jego charakterystyczny absurdalny styl. 

Jednak gość audycji podkreślił, że w Wielkiej Brytanii Terry Jones nie był wyłącznie kojarzony z legendarną grupą komediową. - Kiedy kariera z Monty Phytonem się skończyła, on cały czas miał markę bardzo uzdolnionego i wszechstronnego twórcy. Filmy, które kręcił i książki które pisał – te dla dzieci i te historyczne, czy też bardzo liczne programy telewizyjne poświęcone historii średniowiecza sprawiały, że on nie był kojarzony wyłącznie z Phytonami.

Zobacz również: Monty Python, czyli humor angielskich ekscentryków

Jacek Demiańczuk zauważył, że rola Terry'ego Jonesa w humorze Phytonowskim była bardzo istotna. Nie było w niej ukrytej intencji, raczej chodziło o finezję. - Miało to być lekkie, inteligentne i przewrotne. Terry Jones dostrzegał paralele między przeszłością i teraźniejszością i uważał, że niosą za sobą pewne przesłanie - wyjaśnił krytyk filmowy. - Jednak Monty Phyton odrzucał pewną brytyjską sztywność i powagę. Chodziło o to, żeby śmiać się z siebie, z historii i wyciągać z niej lekcje.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Nowak

Goście: Jakub Demiańczuk (krytyk filmowy), dr Przemysław Uściński (anglista z Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 31.01.2020

Godzina emisji: 17.30

am/pg

Czytaj także

Monthy Python to definicja angielskiego humoru

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 17:00
Przez miliony ludzi na całym świecie kochani, przez kolejne miliony nienawidzeni, przez całą resztę nierozumiani. Ich sława bardzo szybko wyszła poza rodzimą Wielką Brytanię. Humor twórców "Monty Pythona" od lat budzi ogromne emocje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka Brytania: Monty Python powrócił na żywo

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 14:50
Latający cyrk Monty Pythona po prawie 35 latach znowu występuje dla publiczności. To jednak tylko pożegnalne przedstawienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Może czasem zapominają tekstu, ale to wciąż Monty Python!

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 20:43
Po raz pierwszy od lat członkowie słynnej brytyjskiej grupy kabaretowej pojawili się razem na scenie. 15 tysięcy biletów na wtorkowy show w londyńskiej hali O2 rozeszło się w zaledwie 46 sekund! Występ Monty Pythona oglądał m.in. korespondent Polskiego Radia Grzegorz Drymer.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tak powstały słynne skecze. Archiwum Monty Pythona w Brytyjskiej Bibliotece

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 13:59
Szkice, scenariusze i robocze notatki pokazujące jak powstawały skecze Monty Pythona, trafiły właśnie do Brytyjskiej Biblioteki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marian Hemar - postać kluczowa dla przedwojennego i powojennego Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 16:02
6 kwietnia 1901 roku urodził się Marian Hemar, twórca kabaretowy, autor tekstów piosenek, poeta nierozerwalnie związany ze Lwowem. – To miasto w latach 20. i 30. było bardzo silnym ośrodkiem kabaretu polskiego. Wydało takie postacie, które przeszły do świadomości powszechnej. Wśród nich – Marian Hemar – mówił prof. Adam Redzik z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń