Czesław Bielecki: pieniądz nie może decydować o wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 18:00
- Własność nieruchomości nie oznacza, że można na niej robić, co się chce. Nasze jej zagospodarowanie wpływa nie tylko na podniesienie lub obniżenie wartości przestrzeni publicznej, nieruchomości obok. Mając u siebie bałagan, obciążamy nim naszego sąsiada – mówił na antenie Dwójki architekt Czesław Bielecki, autor książki "Archikod".
Czesław Bielecki
Czesław BieleckiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Co to jest "Archikod"?

Autora poprosiliśmy o rozwinięcie tytułu i o wyjaśnienie czterech triad, na których oparł jej budowę. Porozmawialiśmy o przestrzeni użytecznej, o tym, jak jest wpisana w pojęcie szersze, tej przestrzeni, na której powstaje. I która z nich jest ważniejsza.

Gość Dwójki wyjaśnił tytuł swej książki. - To jest zbitka pojęciowa, którą chcę określić kod kulturowy architektury i przestrzeni. Chodzi o coś, co przez całe dzieje decyduje, że architektura jest bardziej dla ludzi niż dla architektów. To jest książka również o krajobrazie, mieście, bardziej dla wszystkich niż dla specjalistów. Uważam, że zasada studiów przypadków jest dla czytelnika jasna, zanurzam się w poszczególne miejsca i pojęcia budujące wspólny język, którego dziś brakuje grupom interesu - mówił Czesław Bielecki.

Stracony wiek architektury

Bielecki jest przekonany, że minione stulecie 1920-2020 było dla architektury stracone. - Ta książka to moja rozprawa z architekturą nowoczesną XX wieku, zasadniczy podział na przestrzeń publiczną i prywatną został zakłócony 100 lat temu. Spowodowaliśmy tym chaos i kolosalne marnotrawstwo przestrzeni. Zestawiam ze sobą wiele wybitnych dzieł XX wieku. Od dwudziestu paru lat na Zachodzie rozwija się nurt nazwany geografią humanistyczną, najgorsza jest nuda, chaos i kompletny brak tożsamości danego miejsca - zaznaczył.


Posłuchaj
27:48 26.01 O wszystkim z kulturą Czesław Bielecki ArchiKod.mp3 Czesław Bielecki: pieniądz nie może decydować o wszystkim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Różne grupy interesu powinny ze sobą współpracować

Czesław Bielecki powiedział, że jego książka jest skierowana do czterech grup interesu. - Pierwszą i najważniejszą są użytkownicy przestrzeni miejskiej, krajobrazu. Druga to projektanci, architekci mający wpływ na jej określenie. Trzecia grupa to właściciele, inwestorzy i deweloperzy, a czwarta planiści, politycy i decydenci, którzy często padają ofiarą nie tylko własnej ignorancji, ale również ciśnienia pozostałych grup interesów - stwierdził.

- Starałem się pogrupować te 72 przypadki, które omawiam. Chodziło o to, aby skupić się na tym, co najważniejsze. Każdej z grup użytkowników przypisywałem podstawowe pojęcia, wartości i sposoby myślenia. Pokazywałem, że własność jest motorem rozwoju, planistom i decydentom przypomniałem o związkach planu i prawa, które w większym stopniu kształtują miasto niż samo planowanie. Małych miasteczek Toskanii nikt nie planował, a są fantastyczne i piękne oraz przyjazne ludziom - podkreślił.

Czytaj też:

Czesław Bielecki jest znanym architektem, działaczem opozycji antykomunistycznej w PRL, działaczem społecznym oraz, już po przemianach w 1989 roku, politykiem. Jako architekt pracował i odbywał staże zawodowe we Francji, Izraelu i RFN. W 1984 założył i zaczął prowadzić firmę architektoniczną "Dom i Miasto". Jest projektantem m.in. gmachu Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza w Warszawie. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Czesław Bielecki (architekt, autor książki "Archikod")

Data emisji: 26.01.2022

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

Czesław Bielecki: własna droga nie jest jedyną

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 19:15
– Mówiło się, że "Kultura" paryska to jest falanster, komuna, w której wszyscy są nastawieni na jedno: służenie, jak to mówili, Nadwiślanii – gościem Programu 2 Polskiego Radia był Czesław Bielecki, architekt, publicysta i opozycjonista w czasach PRL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kod kulturowy w architekturze. "ArchiKod" Czesława Bieleckiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 19:00
8 grudnia 2021 ukaże się najnowsza książka architekta Czesława Bieleckiego pt. "ArchiKod", która jest podróżą po 72 miejscach na świecie: od znanych przestrzeni publicznych, takich jak Regent Street w Londynie, Rynek Główny w Krakowie, osiedla takie jak Za Żelazną Bramą w Warszawie czy Gropiusstadt w Berlinie, po słynne budowle, jak Pont du Gard w Prowansji czy lotnisko w Hongkongu. W książce tej opowiada o nowoczesnej architekturze, jej mocnych stronach i słabościach.
rozwiń zwiń