REKLAMA

Robert Czyżewski: Ukraińcy to społeczeństwo dosyć niezależne

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 18:00
- Kijów jest dziś inny, ale mam wrażenie, że żyje o wiele barwniej, niż się obawiałem. Ukraińcy, mimo wojny, starają się normalnie żyć. Ale niewątpliwie widać w wielu miejscach, że wojna tędy przeszła, i widać, że do tej pory trwa - mówił w Dwójce Robert Cżyewski - dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie, do którego wrócił po kilkudziesięciodniowej przerwie spowodowanej wojną.
Robert Czyżewski
Robert CzyżewskiFoto: PAP/Rafał Guz

"W Kijowie można zapomnieć, że wojna trwa"

Choć wojna wciąż trwa - w zeszłym tygodniu minęło 100 dni od jej rozpoczęcia - zadania Instytutu Polskiego w Kijowie, kierowanego przez Roberta Czyżewskiego, są może jeszcze ważniejsze niż przed 24 lutego 2022 roku. Jak mówił gość audycji, w samym mieście życie toczy się na pozór normalnie i można w tej chwili zapomnieć, że Ukraina wciąż walczy o wolność. Jednak w wielu miejscach stolicy kraju widać, że wojna wciąż trwa.

- Pod samym Kijowem były walki, na przedmieściach niektóre budynki są zniszczone. Patrząc chociażby po zaopatrzeniu w sklepach, po zachowaniu ludzi, po tym, kto chodzi po ulicach i ile osób jest w mundurach, widać, że wojna trwa - relacjonował.

Próba odzyskania normalnego życia

Robert Czyżewski zwrócił uwagę, że chociaż świat powoli traci zainteresowanie wydarzeniami na wschodzie Europy, Ukraińcy nie przyzwyczaili się do wojny. - Niewątpliwie do wojny nie można się przyzwyczaić, jeżeli żyje się w kraju wojną ogarniętym. Są zabici, ranni, są ciągłe informacje z frontu. Dlatego przyzwyczaić się nie da, ale można próbować w miarę normalnie żyć.

- Wydaje się, że taka chęć normalnego życia wynika z pewnej determinacji, ale też pragmatyzmu Ukraińców - dodał dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie. - Determinacja polega na tym, żeby powiedzieć: będziemy żyć normalnie, na ile się da. W ścisłym centrum Kijowa ludzie pracują, są otwarte kawiarnie i restauracje, większość zakładów usługowych. Ale do tego są dodane pewne niedogodności: ze sklepów zniknęła sól, bo Rosjanie zniszczyli najważniejszy zakład jej produkcji, problemem jest też paliwo, przy czym samochody jeżdżą po mieście, chociaż jest ich mniej - podkreślił.

Ukraińcy - przekorni pragmatycy

Jednak gość audycji zapewnił, że w próbie normalnego życia tkwi nie tylko przekora Ukraińców, ale również świadomość, że czterdziestomilionowego kraju nie można utrzymać wyłącznie dotacjami z zewnątrz. - To poczucie, że Ukraina musi odzyskać sprawność gospodarczą. Ale setki tysięcy mężczyzn poszło do wojska, wciąż niszczona jest infrastruktura, sprawność ekonomiczna państwa spada. I ta chęć przywrócenia życia ukraińskiej stolicy jest spowodowana też chęcią odzyskania gospodarczej sprawności.


Posłuchaj
29:06 Owzk 7.06.2022.mp3 Robert Czyżewski m.in. o wojnie na Ukrainie i dynamice stosunków polsko-ukraińskich (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Robert Czyżewski (dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie)

Data emisji: 7.06.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Oksana Zabużko patrzy na wojnę

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 15:07
Oksana Zabużko, ukraińska pisarka, poetka i eseistka, analizuje wydarzenia na Ukrainie, których jest wnikliwą obserwatorką. Jako pisarka zjawiska i fakty ukazuje z pewnego dystansu, formułując uwagi natury uniwersalnej, choć – jak to u Zabużko – podszyte gorącymi emocjami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Grzędziński autorem Zdjęcia Roku Grand Press Photo 2022

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 11:25
- Głęboko wierzę w to, że zdjęcia mogą zmienić rzeczywistość i pomóc - mówił w "Poranku Dwójki" fotoreporter Wojciech Grzędziński, którego fotografia kilka dni temu otrzymała tytuł Zdjęcia Roku Grand Press Photo 2022.  
rozwiń zwiń