Od "Lokisa" do "Apokawixy" - przygody z polskim horrorem

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 18:56
- Jak się przyjrzeć dorobkowi polskiego horroru, to ma on miejsce głównie w latach 80., gdy próbowano powtórzyć u nas popularność horroru zagranicznego. W ostatnich latach widzimy jednak, że polscy twórcy coraz częściej realizują filmy, które przynajmniej mają elementy horroru jeśli nie są typowym kinem gatunkowym - mówiła Adriana Prodeus w audycji "O wszystkim z kulturą".
Kadr z filmu Apokavixa Xawerego Żuławskiego
Kadr z filmu "Apokavixa" Xawerego ŻuławskiegoFoto: Grzegorz Press /TVN Warner Bros. Discovery

Horror po polsku

Jaka jest tradycja tego gatunku filmowego? Dlaczego wciąż mamy niewiele rodzimych horrorów na ekranach? Czy słowiańskie upiory i strzygi przetrwały jako ludowa tradycja obecna w popkulturze? 

Pierwszym polskim filmem grozy był "Lokis" Janusza Majewskiego (1970). To zarazem rzadki przykład rodzimego horroru, który odwołuje się do ludowych obrzędów i wierzeń.

- Jego akcja toczy się na Żmudzi. Tytułowy niedźwiedź Lokis napada na kobiety i doprowadza je do szaleństwa. Potem z tych zbliżeń z niedźwiedziem rodzą się dzieci, z których wyrastają kolejne niedźwiedzie. To jeden z moich ulubionych polskich horrorów. Do samego końca utrzymane jest napięcie, czy rzeczywiście człowiek zamienia się w niedźwiedzia i do czego to prowadzi. To, co jest znamienne dla horroru w ogóle, to pojawiające się kwestie związane z cielesnością, pożądaniem, erotyzmem. W przypadku "Lokisa" językiem horroru opowiadany jest gwałt - tłumaczyła Adriana Prodeus.

Idzie nowe

W audycji rozmawialiśmy również o najnowszych produkcjach - w tym o filmie "Apokawixa" w reżyserii Xawerego Żuławskiego, w którym pojawiają się zombie czasów pandemii.

Fabuła filmu nawiązuje do pandemii COVID-19. Grupa maturzystów, zmęczona kolejnymi lockdownami, postanawia zorganizować wielką imprezę nad morzem. W trakcie zabawy wybucha epidemia zombie, a jej uczestnicy muszą walczyć o życie.

Horror jako metafora

"Apokawixa" określana jest mianem najbardziej "odjechanego" filmu roku. Reżyser Xawery Żuławski pokazał w nim współczesne lęki, jak ten związany z kryzysem klimatycznym czy też strach przed końcem świata.


Posłuchaj
28:07 Dwójka owzk 25.10.2022.mp3 Dokonania polskiego kina w dziedzinie horroru (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Pierwszy polski obraz o zombie zdobył podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni 4 nagrody – Złoty Pazur w sekcji Inne Spojrzenie, za najlepszy casting (Marta Kownacka) i debiut aktorski (Marta Stalmierska) oraz nagrodę Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą.

Zobacz zwiastun filmu:

[YouTube tvnpl]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 25.10.2022

Godzina emisji: 17.30

pg/kor

Czytaj także

Piotr Paziński: gotycyzm polski czerpał z ludowości

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 11:00
- Wszystkie opowiadania, które znalazły się w tym tomie, są świetne. One mają swój suspens, mają swój nastrój i czyta się je doskonale - opowiadał Piotr Paziński, autor wyboru i opracowania antologii  "Opowieści niesamowite z języka polskiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe kino Ukrainy. "Od 2014 roku wiele filmów odniosło wielki sukces"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 19:45
- W tej chwili na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Warszawie w konkursie głównym bierze udział najnowszy ukraiński film o angielskim tytule "Rock. Paper. Grenade". Na tegorocznym Festiwalu w Cannes, też w programie konkursowym, był z kolei film "Pamfir" - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Stanisław Tsalik, przebywający na stypendium w Krakowie ukraiński filmoznawca, historyk, eseista i autor książek.
rozwiń zwiń