"Zabójca szwoleżerów". Bogusław Chrabota: jest coś, co łączy większość tych opowiadań

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 18:00
- To nie jest książka bardzo poważna. Momentami nawet jest to książka śmieszna, pastiszowa. Jest jednak pewien element, który większość tych tekstów łączy. To próba pokazania człowieka wkręconego przez mechanizm historii; miażdżonego przez toczące się koła historii - mówił w Dwójce Bogusław Chrabota, autor tomu "Zabójca szwoleżerów i inne opowiadania".
Bogusław Chrabota w studiu radiowej Dwójki
Bogusław Chrabota w studiu radiowej DwójkiFoto: PR
  • Bogusław Chrabota to dziennikarz, muzyk, ale także eseista, poeta i prozaik.
  • Jego poprzednia książka - powieść "Influenza magna. U progów wieczności" - ukazała się w 2021 roku.
  • - To historia, a może nawet historiozofia - mówi o niedawno wydanym tomie "Zabójca szwoleżerów i inne opowiadania" Bogusław Chrabota.

Niektóre z tych tekstów znają lojalni czytelnicy PlusMinus, tygodnika "Rzeczpospolitej". Jednak nie wszystkie. Niektóre, jak "Modlitewnik dla Anny", ukazują się po raz pierwszy. 

Bogusław Chrabota w dziesięciu odsłonach

"Zabójca szwoleżerów" to dziesięć opowiadań pomieszczonych w jednym tomie.

- To jest wybór opowiadań, które powstawały w ciągu ostatnich trzydziestu lat, a może nawet dłużej, bo najstarsze z nich to opowiadania pisane jeszcze na studiach, czyli w połowie lat 80. - tłumaczył autor.

Literatura podszyta humorem

Opowiadania w tej książce mogą niektórych zaskoczyć. Bo to nie twardy realizm, któremu autor hołduje w pracy dziennikarskiej. Bogusław Chrabota szuka odwrotnej strony powszechnie znanej rzeczywistości i inaczej niż w poprzednich książkach potrafi zauroczyć humorem. Często, nawet za poważnymi tekstami, kryje się żart; dyskretny, a nawet tajemniczy uśmiech.

W 1998 roku na strychu kamienicy, w której mieszkał Edward Janusz (1850-1914), polski oficer w armii austro-węgierskiej i fotograf, znaleziono 32 tysiące szklanych negatywów. Jedno ze zdjęć stało się kanwą opowiadania pomieszczonego w tomie "Zabójca szwoleżerów".


Posłuchaj
29:15 2023_11_17 17_29_59_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Bogusław Chrabota o tomie "Zabójca szwoleżerów i inne opowiadania" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Gdyby szukać w tych tekstach inspiracji literackich, to znajdziemy je pewnie u Herlinga-Grudzińskiego, Mrożka, Dahla czy pisarzy latynoamerykańskich. Autor pozornie bawi się historią, ale jest to proza bardzo współczesna, próbująca korespondować z wieloma pytaniami współczesności. 

[korzystano z materiałów promocyjnych]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Bogusław Chrabota (dziennikarz, muzyk, eseista, poeta, pisarz)

Data emisji: 17.11.2023

Godz. emisji: 17.30

pg/kk

Czytaj także

Iwona Rusek i jej dramaty radiowe. Rozmowa o tomie II

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 08:30
- Byłam wychowana na baśniach, kolekcjonuję baśnie do dzisiaj. Uwielbiam je czytać, oglądać, słuchać, uważam, że to jest najpiękniejsza literatura. One mnie ukształtowały i gorąco zachęcam wszystkich państwa, żeby swoim pociechom od najmłodszych lat je czytać i samemu po nie sięgać - mówiła w Dwójce Iwona Rusek, której drugi tom dramatów radiowych ukazał się w ostatnim czasie. Nasza rozmówczyni podejmuje się także pisania spektakli dla dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tłumacz: "Odwiedziny" Izaaka Baszewisa Singera czyta się doskonale

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 18:00
- Podejrzewam, że chodzi o obyczajową śmiałość "Odwiedzin" i książki "Ruda Kejla", być może dlatego nie zdecydowano się na anglojęzyczne ich wydanie w latach 70. Choć istniały przekłady na język angielski, to nie sądzę, aby ktoś uznał, że nie warto ich wydawać. Czyta się je doskonale, jak wszystko, co stworzył Izaak Baszewis Singer, a po pięćdziesięciu latach przestały już szokować - mówił w Dwójce Krzysztof Modelski, tłumacz.
rozwiń zwiń