Konflikt wokół Teatru Dramatycznego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2023 18:00
Feministyczna instytucja bez przemocy, dbająca o dobrostan zespołu - taki miał być Teatr Dramatyczny pod dyrekcją Moniki Strzępki. Tymczasem w ostatnich tygodniach do opinii publicznej dotarły głosy zwalnianych aktorów i innych pracowników teatru, z których wyłania się zupełnie inny obraz zarządzania instytucją od września ubiegłego roku. O tej sytuacji rozmawialiśmy w audycji "O wszystkim z kulturą". 
Pełniące nadzór nad Teatrem Dramatycznym miasto stołeczne Warszawa zapowiedziało kontrolę w instytucji
Pełniące nadzór nad Teatrem Dramatycznym miasto stołeczne Warszawa zapowiedziało kontrolę w instytucjiFoto: Sriya Pixels/Shutterstock

Chaos i łamanie prawa pracy czy niezbędne zmiany personalne?

Odchodzący z Teatru Dramatycznego pracownicy wskazują m.in. na chaos, łamanie prawa pracy, przemocowe działania i zwalnianie z powodów ideologicznychMonika Strzępka broni się, że z powodów złej sytuacji finansowej teatru konieczna jest jego restrukturyzacja, co wiąże się ze zmianami personalnymi. Poparła ją także część zespołu artystycznego, w tym osoby przez nią zatrudnione - wskazując w liście otwartym, że "nie było, nie ma i nie będzie zgody na mobbing", a czas restrukturyzacji, którego częścią są zwolnienia, to "bardzo bolesny i trudny moment".

Kontrola Państwowej Inspekcja Pracy

Miasto stołeczne Warszawa, które pełni nadzór nad teatrem, zapowiedziało kontrolę. Osobną ma przeprowadzić Państwowa Inspekcja Pracy.

O sytuacji w ważnej na kulturalnej mapie stolicy scenie w audycji rozmawialiśmy z Piotrem Zarembądziennikarzem i publicystą oraz z Konradem Szczebiotemkrytykiem teatralnym i członkiem zarządu oddziału warszawskiego Związku Artystów Scen Polskich.


Posłuchaj
28:49 2023_11_29 17_29_31_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Konflikt wokół Teatru Dramatycznego w Warszawie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Paweł Siwek

Data emisji: 29.11.2023

Godzina emisji: 17.30

pg/pj/mo

Czytaj także

Maksymilian Rogacki: moja opinia o działaniach Moniki Strzępki jest bardzo krytyczna

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 18:00
- Odbyłem kilka spotkań z zespołem Teatru Dramatycznego. Z relacji ustnych, nie pisemnych, wiem, co się w tym teatrze dzieje. Każda rewolucja jest krwawa i rewolucja, z jaką mamy do czynienia w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, również okazała się krwawa, ale to chyba nie było trudne do przewidzenia - stwierdził w Dwójce Maksymilian Rogacki, przewodniczący Zarządu Głównego Związku Zawodowego Aktorów Polskich.
rozwiń zwiń