Polskie Radio
Section05
Konrad Szczebiot

PR24 Dr Tomasz Miłkowski o historii, misji oraz działalności Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych

Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych (ang. International Association of Theatre Critics - IATC, fr. Association internationale des critiques de théâtre - AICT) to międzynarodowa organizacja skupiająca krytyków teatralnych, działająca pod auspicjami UNESCO od 1956 w Paryżu. Polska Sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT/IATC) należy do najstarszych oddziałów instytucji, a jej przewodniczący często wchodzą w skład gremiów kierowniczych, wyłanianych podczas kongresów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 TEATR KULTURA Konrad Szczebiot

Epoka gwiazd, czyli śladami kultur fanowskich w teatrze XIX w.

Druga połowa wieku XIX jest nazywana w historii teatru "epoką gwiazd". Najpopularniejsi aktorzy pełnili wtedy rolę podobną do dzisiejszych celebrytów i gwiazd sportu. Czy da się opowiedzieć o ówczesnej teatralnej publiczności stosując współczesne kategorie? Czy w XIX wieku istnieli "nastoletni fani" gwiazd sceny? Gościem Konrada Szczebiota była dr Agata Łuksza (Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego), autorka książki "Tort Marcello. Kultury fanowskie w teatrze XIX wieku".
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

"Rząd 2, miejsce 4". Nagroda im. St. I. Witkiewicza

W marcu 2023 r. odbył się jubileusz 40-lecia nagrody im. St. I. Witkiewicza przyznawanej przez polską sekcję Międzynarodowego Instytutu Teatralnego obcokrajowcom zasłużonym w promocji polskiego teatru i dramatu. Gośćmi Konrada Szczebiota byli Agnieszka Koecher-Hensel, wieloletnia jurorka nagrody i Paweł Paszta, skarbnik polskiej sekcji Stowarzyszenia.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

Konflikt wokół Teatru Dramatycznego w Warszawie

Feministyczna instytucja bez przemocy, dbająca o dobrostan zespołu - taki miał być Teatr Dramatyczny pod dyrekcją Moniki Strzępki. Tymczasem w ostatnich tygodniach do opinii publicznej dotarły głosy zwalnianych aktorów i innych pracowników teatru, z których wyłania się zupełnie inny obraz zarządzania instytucją od września ubiegłego roku. O tej sytuacji rozmawialiśmy w audycji "O wszystkim z kulturą". 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Dramatyczny Konrad Szczebiot Monika Strzępka Paweł Siwek Piotr Zaremba Warszawa Dwójka

"Rząd 2, miejsce 4". Festiwal Era Schaeffera w warszawskiej Zachęcie

Era Schaeffera to doroczne spotkanie artystów skupiających się wokół teatralnej i muzycznej twórczości Bogusława Schaeffera. Gośćmi Konrada Szczebiota byli: Krystyna Gierłowska, organizatorka wydarzenia, Konrad Jeliński, opiekun archiwum Scharffera, prof. Artur Grabowski, specjalista z zakresu dramaturgii Bogusława Schaeffera.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot Bogusław Schaeffer

Stanisława Celińska laureatką Nagrody im. Ireny Solskiej

Nagroda im. Ireny Solskiej przyznawana jest przez Klub Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT). Gośćmi Konrada Szczebiota byli: laureatka nagrody, Stanisława Celińska, oraz Tomasz Miłkowski, przewodniczący polskiej sekcji stowarzyszenia.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot Stanisława Celińska

XXIX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania"

W zeszłym tygodniu odbył się w Toruniu XXIX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania", jeden z najstarszych festiwali lalkarskich w Polsce, prezentującego najciekawsze dokonania teatru lalek i szeroko pojętej animacji. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Hanna Wittstock, toruńska krytyk teatralna i Zbigniew Lisowski, dyrektor teatru Baj Pomorski w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

35-lecie Teatru Biuro Podróży

Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu ponad trzydziestu lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny, przygotował 22 autorskie spektakle, w tym czternaście widowisk plenerowych. Paweł Szostak był gościem Konrad Szczebiota w audycji "Rząd 2, miejsce 4".
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

"Rząd 2, miejsce 4". Miesięcznik "Teatr"

- "Teatr" stał się czasopismem, które czuwało nad polskim życiem teatralnym, przyglądało się premierom, komentowało najważniejsze przedstawienia, drukowało dłuższe teksty poświęcone teatrowi (…), które miało kilku wybitnych naczelnych, do twórczości i pracy, których chętnie się odwołuję, myślę tu o Jerzym Koenigu, Andrzeju Wanacie i Januszu Majcherku - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr".
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

"Rząd 2, miejsce 4". Gołda Tencer o działalności Teatru Żydowskiego w Warszawie

Teatr Żydowski to szczególne miejsce nie tylko na kulturalnej mapie Warszawy, to jeden z dwóch teatrów w Europie, które wystawiają spektakle w języku jidysz. Gościem Konrada Szczebiota była Gołda Tencer, aktorka, reżyserka, dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, dyrektor Centrum Kultury Jidysz. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot Gołda Tencer Teatr Żydowski