Polskie Radio
Section05
zwolnienia

Wiceszef MS o działaniach IKEI: łamanie wolności sumienia

"Zwolnienie pracownika w związku z wyrażoną przez niego opinią dotyczącą akcji propagującej ideologię LGBT jest w mojej ocenie dyskryminacją i łamie wolność sumienia oraz wyznania" - napisał wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski w wydanym oświadczeniu. "Promowanie ideologii LGBT leży poza sferą obowiązków pracowniczych" - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ikea pracownik zwolnienia Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości

Kontrola zwolnień lekarskich: ZUS "postraszył" pracodawców, że to ich obowiązek

Od początku 2019 r. ZUS rozsyłał do pracodawców pisma, w których zaznaczał, że "ustawowy obowiązek kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy jest nałożony także na płatników składek, którzy ustalają prawo do zasiłków i je wypłacają". Słowo "obowiązek" spowodowało, także wśród szpitali, niemałe zamieszanie. ''Obserwujemy, że choć pracodawcy sami mogą kontrolować zwolnienia, to praktycznie tego nie czynią'' - wyjaśnia ZUS.
Zobacz więcej na temat:  zwolnienia ZUS

Papierowe zwolnienia lekarskie przechodzą do lamusa

Od 1 grudnia lekarze powinni wystawiać zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej. Wersje papierowe mają być wykorzystywane w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii systemu. - Wykonaliśmy ogromną pracę, szkoląc kilkadziesiąt tysięcy lekarzy. Każdy, kto tylko chciał mógł skorzystać z naszej pomocy - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Zobacz więcej na temat:  zwolnienia zdrowie lekarz społeczeństwo