"Biedne istoty" - postmodernistyczna opowieść, która podzieliła widzów

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 20:00
- Dawno nie przypominam sobie filmu, o którym wszyscy by tak żywo rozmawiali, o który by się tak kłócili. To, jak różne postawy i jak różne interpretacje tego filmu są obecne wśród widzów, to naprawdę jest rzadka sytuacja - tak Adriana Prodeus mówiła o filmie "Biedne istoty". Obraz otrzymał 11 nominacji do Oscarów.
Emma Stone, Mark Ruffalo w produkcji: Biedne istoty
Emma Stone, Mark Ruffalo w produkcji: "Biedne istoty"Foto: mat prasowe
  • 19 stycznia do polskich kin trafił głośny film "Biedne istoty" (reż. Yorgos Lanthimos)
  • "Biedne istoty" otrzymały 11 nominacji do Oscara, w tym w kategorii "Najlepszy film".
  • W rolach głównych zobaczymy takich aktorów, jak Emma Stone, Willem Dafoe i Mark Ruffalo.

"Biedne istoty" w reżyserii Yorgosa Lanthimosa to jeden z najgłośniejszych filmów 2023 roku, który w Polsce pojawił się w kinach w drugiej połowie stycznia tego roku.

Emma Stone jako Bella Baxter

To opowieść o ewolucji Belli Baxter (Emma Stone), młodej kobiety, która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca, doktora Godwina Baxtera (Willem Dafoe). Pod jego opieką Bella chętnie uczy się wszystkiego od nowa, ale chce też doświadczyć pełni życia. W poszukiwaniu nowych doznań wyrusza w burzliwą i pełną przygód podróż przez kontynenty w towarzystwie sprytnego i rozpustnego prawnika, Duncana Wedderburna (Mark Ruffalo).

Zobacz zwiastun:

(20th Century Studios Polska/YouTube)

"Biedne istoty" - kontrowersje

Jak podkreśliła współprowadząca audycję Adriana Prodeus, dawno nie było filmu, który wzbudzałby tak wielkie kontrowersje i dyskusje wśród widzów.

Rację przyznał jej Piotr Gociek: - Jedni uważają, że to najlepszy film tego reżysera, inni mówią, że raczej od czasu "Zabicia świętego jelenia" ta linia idzie w dół i Yorgos Lanthimos się właśnie zwija, zamiast rozwijać.

Co ciekawe, oboje prowadzący audycję znaleźli się po przeciwnej stronie barykady dzielącej widzów filmu.

Co ciekaw e

Alasdair Gray i jego powieść

Piotr Gociek zauważył, że prowokacyjny był już literacki pierwowzór filmu wydany pod tym samym tytułem. Jego  autorem był nieżyjący już szkocki pisarz Alasdair Gray, a książka po raz pierwszy ukazała się w 1992 roku (w Polsce - w 1997). Uznawana jest ona za parodię klasycznej powieści wiktoriańskiej.

- Książka, także w chwili pisania i wydawania, była prowokacją, pastiszem. Ja w swojej recenzji nazwałem ją arcydziełem literackiego postmodernizmu i tego będę się trzymał - podkreślił Piotr Gociek.

Posłuchaj
29:30 2024_02_06 17_29_15_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 "Biedne istoty" - postmodernistyczna opowieść, która podzieliła widzów (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

"Biedne istoty" - książka na ekranie

Zdaniem Adriany Prodeus film jest udaną adaptacją książki. - Szczerze mówiąc, gdybym nie widziała filmu, to bym powiedziała, że to jest jedna z tych książek nieadaptowalnych, nieprzekładalnych na ekran. A jednak - i teraz pewnie zaczniemy się nie zgadzać - to się udało. I owszem, nie jest to wierna adaptacja, ale właśnie ta kunsztowność, ten labirynt znaczeń, to, że jedna narracja kwestionuje drugą w tym filmie, rzeczywiście zostało oddane i uważam, że forma, jaką znalazł reżyser dla oddania tego niezwykłego języka i pomysłu na książkę, jest absolutnie adekwatna do tego, co w tej literackiej wersji znajdujemy - przekonywała.

Piotr Gociek stwierdził natomiast, że jego zdaniem reżyserowi umknęło główne przesłanie powieści: - Dla mnie była to w pewnym momencie opowieść przede wszystkim o tym, jak można człowieka i świat zmieniać, i o tym, że te poszczególne metody nie zdają egzaminu, że jesteśmy bezradnymi, biednymi istotami, które naprawić tego człowieka nie mogą. W finale Bella zostaje lekarzem, więc nie bierze wielkich idei na swoje barki, tylko zajmuje się tym, co może zrobić. Jeśli chcesz naprawić, poprawić świat, zaczynasz od jednej osoby, której możesz pomóc.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 6.02.2024

Godz. emisji: 17.30

mgc/wmkor

Czytaj także

"Maestro". Film o Leonardzie Bernsteinie w cieniu nosa Bradleya Coopera

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2024 19:14
- Dla mnie "Maestro" ma momenty; momenty, które nagle stają się bliskie Bernsteinowi, tak jak go pamiętamy, tak jak go pokazuje wspaniały dokument Douglasa Tirola z 2021 roku. Reszta filmu sprawia natomiast wrażenie imitacji, tak jak ten słynny sztuczny nos na twarzy Bradleya Coopera - mówiła w audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kos", "Powstaniec 1863" i "1670" – młoda generacja filmowców o polskiej historii

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 20:22
- W rozmaitych dyskursach cały czas ścierają się punkty widzenia tych, którzy woleliby, żeby o polskiej historii opowiadać w taki sposób, że była coś warta, że my byliśmy coś warci, z narracją, która mówi, że była niewiele warta, że nawet jeśli coś się udawało, to nigdy nic z tego nie wychodziło. Te światy nigdy się ze sobą nie sczepią - mówił w filmowym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek.
rozwiń zwiń