Nowa Tradycja 2024. Piotr Damasiewicz otworzył Festiwal

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 07:00
Trwa Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja", a otworzył go Piotr Damasiewicz – zwycięzca Grand Prix z 2022 roku. Pierwszy tegoroczny koncert odbył się czwartkowy wieczór (16 maja) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Będzie także retransmitowany w radiowej Dwójce, w piątkowy wieczór 17 maja od godz. 18.00. Zapraszamy również za kulisy!  
Piotr Damasiewicz Into The Roots, laureaci Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2022, wystąpią z premierą nowej płyty Świtanie
Piotr Damasiewicz Into The Roots, laureaci Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2022, wystąpią z premierą nowej płyty "Świtanie"Foto: mat. pras.
  • W tym roku odbywa się 25. edycja Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”
  • Nowy album 'Into the Roots' pt. "Świtanie" miał premierę podczas otwarcia Festiwalu 
  • Piotr Damasiewicz: muzyka ludowa to wspólnota i live experience

Piotr Damasiewicz 'Into The Roots' to laureaci Grand Prix ostatniego Konkursu Muzyki Folkowej – najważniejszej części festiwalu "Nowa Tradycja". Jazzowe podłoże i inspiracje folklorem Górali Babiogórskich, Afryką i Azją – to wszystko łączy się na nowej płycie zespołu "Świtanie", której premiera odbędzie się właśnie podczas Festiwalu!

Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" był twórca projektu, Piotr Damasiewicz. Kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator, podróżnik sięgający do języka jazzu, XX-wiecznej muzyki klasycznej, muzyki etnicznej, muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej i eksperymentu.

W programie tegorocznej "Nowej Tradycji" znalazło się kilka jazzowo-folkowych projektów. Poza 'Into the Roots', jest "Wędrujący Ptak" Łukasza i Marii Ojdanów z ukraińską grupą śpiewaczą Drevo czy trio Nowak/Al-Khatib/Pulcyn. W Konkursie Muzyki Folkowej także znajdziemy kilka jazzowo-folkowych propozycji. Co ciekawego widzą jazzmani w ludowych, tradycyjnych źródłach? W jaki sposób muzyka towarzyszy codziennemu życiu, pozwala ludziom się komunikować i na siebie nawzajem otwierać? Jak przełamywać bariery między wykonawcą a odbiorcą i gdzie w świecie szukać inspiracji? 

Piotr Damasiewicz, który koncertowo otwiera Festiwal Nowa Tradycja 2024 (pierwszy z lewej) w studiu radiowej Dwójki w rozmowie z Hanną Szczęśniak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej (w środku) i Andrzejem Zielińskim (pierwszy z prawej). Piotr Damasiewicz, który koncertowo otwiera Festiwal Nowa Tradycja 2024 (pierwszy z lewej) w studiu radiowej Dwójki w rozmowie z Hanną Szczęśniak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej (w środku) i Andrzejem Zielińskim (pierwszy z prawej).

- Spoglądając na dzieje muzyków jazzowych, którzy inspirowali się folkiem, szerokim pojęciem etno, myślę, że to szło falami i pokazywało różne kierunki. Jazz powstał na styku dwóch wielkich masywów kultur i stał się takim idiomatycznym językiem, który jest bardzo pojemny – wskazywał Piotr Damasiewicz. – Muzycy później wracali do źródeł, szukając korzeni. To było widać już w latach 60., potem w latach 70., w jeszcze szerszym pójściu na Wschód. Była taka potrzeba społeczna. Potrzeba poszukiwaniach osobistych, indywidualnych korzeni, czyli szukania takich nowych inspiracji, które możemy znaleźć w folku.

W inspirowaniu się muzyką tradycyjną, folkową nasz gość widzi możliwość znalezienia nowej formy ekspresji. Zarówno w folku, jak i w jazzie ważna jest dla niego bezpośredniość związana z żywym doświadczaniem muzyki.

- Wydaje mi się, że im dłużej będziemy traktować to jako żywą rzecz, którą dokarmiamy, tym bardziej będzie ona kreatywna i głęboka – mówił artysta o podejściu do muzyki etnicznej.

Sam Damasiewicz doświadczał wspólnego muzykowania przy karpackich watrach, ale i w Afryce, gdzie nauczał i uczył się muzyki.

- Gdy przyjechałem do Afryki z Karpat, gdzie przez 10 lat obserwowałem, jak moi przyjaciele z gór grają przy ogniu, rozmawiają, jak używają muzyki, która towarzyszy ich życiu i temu wyrazowi chwili, to zdałem sobie sprawę, że w szkole byłem takim nauczycielem, który mówił o harmonii, uczył o b-dur, c-dur, partyturach… Ale już w dżungli, gdzie nagrywaliśmy muzykę z autochtonami, wchodziłem w ich wymiar. Rytmiczny, rytualny, gdzie ten ruch z muzyką był szalenie istotny. Tak samo jak było przy grze w Suchej Beskidzkiej, do babiogórskich pieśni przy ogniu. To jest ta spójność organiczna w muzyce ludowej.

Artysta wspomniał także o nowym albumie "Świtanie" (powstałym we współpracy z Radiowym Centrum Kultury Ludowej), którego premiera odbędzie się właśnie podczas inauguracji festiwalu "Nowa Tradycja". Wykonawcy projektu ‘Into the Roots’ wędrują tu (coraz bardziej) na wschód. Słuchacz usłyszy inspirację nie tylko polską muzyką źródeł, ale i m.in. muzyką Japonii. "Im dalej na wschód, tym bardziej zbliżamy się do spirytualnego wymiaru" – mówił Damasiewicz, podkreślając, że element duchowy w muzyce jest dla niego ważny. Wraz z innymi artystami ‘Into the Roots’ stara się podchodzić do swojej twórczości z otwartością na emocje, intuicyjnie.

ZOBACZ WYWIAD ZAPOWIADAJĄCY PIERWSZY KONCERT FESTIWALU "NOWA TRADYCJA": 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Programu II Polskiego Radia 


Posłuchaj
24:00 OWzK Dwojka 2024_05_15-17-30-15.mp3 Piotr Damasiewicz (Dwójka/O wszystkim z kulturą)

 


Koncert odbył się w czwartkowy wieczór, 16 maja 2024 roku, o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Będzie także retransmitowany w Dwójce, 17 maja o godz. 18.00 w cyklu "Jazz.PL", a także w formie streamingu wideo na Facebookukanale YouTube i stronie internetowej Dwójki

***

Nagrody w konkursie finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami konkursu są:  Narodowe Centrum  Kultury, Samorząd Województwa Mazowieckiego,
Narodowi Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Idea festiwalu Nowa Tradycja zrodziła się w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych w kręgu wielbicieli muzyki tradycyjnej działających w Radiowym Centrum Kultury Ludowej.

Festiwal z jednej strony miał nawiązywać do idei podobnych imprez odbywających się w wielu krajach, a zajmujących się prezentowaniem niekomercyjnych zjawisk artystycznych. Zjawisk pozostających w twórczym dialogu między ludową tradycją a – szeroko rozumianą – współczesnością, gdzie wielość form, pomysłów interpretacyjnych i stylistycznych "krzyżówek" są warunkowane jedynie pomysłowością i wrażliwością muzyków – taka właśnie wkrótce miała się okazać Nowa Tradycja. Z drugiej strony - była ona naturalną odpowiedzią na to, co realnie działo się w polskiej muzyce, a okazywało się, że od przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych rośnie grupa młodych i starszych wykonawców, którzy czują potrzebę dialogu z tradycją czy tradycjami.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Hanna Szczęśniak i Andrzej Zieliński

Data emisji: 15.05.2024

Godzina emisji: 17.30 

Obejrzyj transmisję na: Facebookukanale YouTube i stronie internetowej Dwójki

mgc/mg

Czytaj także

Wiosenne Wszystkie Mazurki Świata 2023 na start

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2023 10:00
26 kwietnia rozpoczyna się kolejny muzyczny karnawał w samym sercu Warszawy, święto tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu, koncerty i potańcówki z udziałem najlepszych kapel wiejskich, wybitnych muzykantów i ich uczniów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sny na jawie i w zabawie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2024 11:40
Jak łagodnie zasnąć i wejść w magiczny stan snów? Czy koszmary o żarłocznym dziadzie muszą naprawdę muszą być straszne? Jakie kołysanki śpiewano na wsi i dlaczego czasem świat w nich jest zupełnie na opak?
rozwiń zwiń