Wojciech Malajkat: bez poniesienia kosztów aktor nie zabierze widowni w przygodę teatralną

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2024 12:37
Spotkanie z Jerzym Grzegorzewskim było najważniejsze w moim życiu - powiedział Wojciech Malajkat w audycji "O wszystkim z kulturą" w Programie 2 Polskiego Radia. Artysta opowiedział m.in. o swoich początkach w zawodzie oraz o podejściu do aktorstwa i reżyserii.
Wojciech Malajkat: spotkanie z Jerzym Grzegorzewskim było najważniejsze w moim życiu
Wojciech Malajkat: spotkanie z Jerzym Grzegorzewskim było najważniejsze w moim życiu Foto: Przemyslaw Chmielewski / Polskie Radio
  • Wojciech Malajkat to aktor, reżyser i pedagog.
  • Ukończył Łódzką Szkołę Filmową, w której dzisiaj jest wykładowcą.
  • W audycji "O wszystkim z kulturą" zdradził, że spotkanie z legendarnym reżyserem Jerzym Grzegorzewskim było dla niego najważniejszym spotkaniem w życiu.

Wojciech Malajkat ma w swoim dorobku wiele ról. W latach 1986-2001 był aktorem Teatru Studio w Warszawie. To właśnie wtedy rozpoczął współpracę z Jerzym Grzegorzewskim.

Jerzy Grzegorzewski

Wojciech Malajkat zdradził w Programie 2 Polskiego Radia, że Jerzy Grzegorzewski miał na niego bardzo duży wpływ. - Spotkanie z Jerzym Grzegorzewskim położyło pieczęć na moim życiu artystycznym, ale i człowieczeństwie. Wydaje mi się, że powinno się to uzupełniać. Spotkanie z nim było najważniejszym w moim życiu - podkreślił.

- Wyznawał zasadę, że sztuka nie może być letnia, oczywista, przewidywalna i jednoznaczna. Zdecydowało to o tym, że tak długo przy nim trwałem. Gdyby żył, to do dzisiaj byłbym w jego zespole - dodał.

Wojciech Malajkat i reżyseria

Artysta opowiedział także o swoim podejściu do reżyserii i jej początkach. - Ciekawiła mnie aktywność kreowania. Kiedy uczyłem się na Wydziale Aktorskim w Łodzi, to interesowało mnie to, żeby usiąść po drugiej stronie - powiedział.

Czytaj także:

- Bardzo mnie ciekawiło i podniecało to, że mogę na psychofizycznościach i przestrzeni, która istniała dookoła moich kolegów aktorów, dokonywać zmian, które mnie i ich zaskakiwały. Do dzisiaj tak pracuję - dodał.

Aktor i ponoszenie kosztów

Wojciech Malajkat stwierdził, że zawód aktora nieodłącznie powinien wiązać się z wysiłkiem. Dlatego też nie potrafi wyróżnić ze swojego dorobku wyjątkowej roli. - Od początku traktuję to, co robię w zawodzie aktora, poważnie. Bez poniesienia kosztów nie uda się zaprosić widowni do tego, żeby się z nami udała w jakąś przygodę teatralną i wędrówkę. Koszty są niezwykle ważne. Powtarzam to też moim studentom - zdradził.

- Nie potrafię powiedzieć, która przygoda teatralna była dla mnie najważniejsza. Wszystkie były ważne i okupione wysiłkiem - dodał.


Posłuchaj
28:02 OWZK Malajkat.mp3 Wojciech Malajkat m.in. o aktorstwie i swojej historii

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Monika Pilch

Gość: Wojciech Malajkat (aktor, reżyser, pedagog)

Data emisji: 10.05.2024

Godzina emisji: 17.30

dz/kormp/mgc

Czytaj także

Teatr Potem-o-tem z własną siedzibą

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 17:00
- Staramy się być uniwersalni; opowiadać o własnych problemach, ale szukać treści, które są dla wszystkich pokoleń uniwersalne, ale nie w kontrze do pozostałych teatrów w Warszawie, ale poszukując swojego języka i swojej bliskości, relacji z widzem - mówił na antenie radiowej Dwójki Marcin Zbyszyński, dyrektor ds. artystycznych teatru Potem-o-tem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monika Mariotti: wywodzę się z teatru eksperymentalnego

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 06:00
Monika Mariotti to aktorka, wokalistka, podróżniczka, nauczycielka i reżyserka. Urodziła się we Włoszech, tam też rozpoczęła swoją karierę na scenie. Mówi w siedmiu językach: po polsku, włosku, angielsku, niemiecku, rosyjsku, hiszpańsku i francusku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Kulesza jako matka w sztuce Witkacego. "Dzisiaj podchodzimy do matek już trochę inaczej"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2024 18:18
Agata Kulesza gra tytułową "Matkę" w sztuce Witkacego. Aktorka zdradziła w audycji "O wszystkim z kulturą" w Programie 2 Polskiego Radia, jak postrzega tę rolę oraz czy sztuka przez sto lat nie straciła na aktualności. Opowiedziała także o swoich innych rolach z desek warszawskiego Teatru Ateneum.
rozwiń zwiń