X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kino Elektronik. Reaktywacja

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 13:18
Kultowe żoliborskie kino powraca! - Chcielibyśmy odzyskać dla niego jego duszę - mówił w "Kwadransie bez muzyki” współodpowiedzialny za odbudowę reżyser Maciej Ślesicki.
Audio
  • Reżyser Maciej Ślesicki o powrocie kina Elektronik (Dwójka/ Kwadrans bez muzyki)
Maciej Ślesicki
Maciej Ślesicki Foto: PAP/Stach Leszczyński

Kino Elektronik, powstałe w latach 70. na warszawskim Żoliborzu, w Zespole Szkół Elektronicznych przy ul. Generała Zajączka, dla wielu było miejscem kultowym. Odbywały się tutaj nie tylko pokazy filmowe - dzięki garderobie i scenie organizowano również spektakle teatralne oraz koncerty.

Dawna historia kina zakończyła się 28 września 2001 roku, gdy pokazano w nim "Czekoladę" z Juliette Binoche i Johnnym Deppem. O zamknięciu przesądziła kontrola straży pożarnej - jego wnętrze nie spełniało wymogów bezpieczeństwa.

Po ponad dekadzie Elektronik powraca na kulturalną mapę Żoliborza. A wszystko dzięki Warszawskiej Szkole Filmowej i Fundacji Laterna Magica Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy. Dobiega końca remont sali kinowej, a na zewnętrznej ścianie budynku pojawił się już specjalny mural, wykonany przez grupę Ad Manum.

Maciej Ślesicki wspominał w "Kwadransie bez muzyki", że chodził do tego kina, gdy był jeszcze małym chłopcem, chociaż mieszkał w innej dzielnicy. W szczególności zapamiętał wyprawę z ojcem na seans "Godzilla", na którym strasznie się bał. Z dzisiejszej perspektywy ocenia, że był po prostu na za młody na ten film. Wspominał też, że puszczano tam bardzo rzadko filmy sowieckie.

- To była plaga w polskich kinach za czasów komunizmu. Filmy radzieckie były grane głównie w dużych kinach. Te warte zobaczenia, z Zachodu, błąkały się po tych mniejszych. Elektronik się do takich zaliczał. Miał dzięki temu swoją wierną publiczność - podkreślał.
Maciej Ślesicki niezwykle krytycznie odniósł się do zmian, jakie zaszły w "chodzeniu do kina".

- Kiedyś to było święto. Dziś świętem jest kupienie piwa i bułki - oceniał z goryczą. Dziś bowiem ogląda się filmy w kinie najczęściej przy okazji zakupów w centrum handlowym. Co więcej, kino Elektronik było jednosalowe, co było kiedyś standardem. Dziś by już w takiej formie nie przetrwało.

- To było kiedyś piękne i wielkie kino, z salą na ponad 400 miejsc. Pokazywano w nim nieraz dziwne filmy, nie zawsze amerykańskie, czasami francuskie. Było to kino, które miało własną duszę. I my chcemy ją dla tego kina odzyskać - podsumował Maciej Ślesicki.
W audycji rozmawialiśmy też z twórcami muralu na ścianie kina - Anną Koźbiel i Adamem Walasem.

Audycję prowadzi Paweł Siwek.

pp/mm

Zobacz więcej na temat: kino Warszawa Żoliborz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Otwarte wnętrze. Architektura warszawskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 21:30
– Moim celem jest budowanie obiektów, które odsłaniają wszystko, co mają, i wchodzą w interakcje z mieszkańcami miasta – mówił w Dwójce architekt Thomas Phifer, projektant nowych budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz TR Warszawa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klasa na planie filmowym

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 09:00
W "Kwadransie bez muzyki" opowiedzieliśmy o nowym projekcie WFDiF. Wytwórnia zaprasza szkoły i grupy zorganizowane na pierwszy profesjonalny plan filmowy udostępniony do celów edukacyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie? Tylko w hollywoodzkiej oprawie!

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 11:00
- Reakcja Amerykanów na wieść, że ktoś jest z Polski jest taka: a znam! Pierogi i kapusta! My chcemy to zmienić na skojarzenia z Powstaniem Warszawskim - mówiła w Dwójce polska inwestorka Eva Blaisdell, która chce zostać producentką amerykańskiej fabuły poświęconej wydarzeniom z 1944 roku.
rozwiń zwiń