Kto inwigilował artystów w PRL?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 20:00
- Nikt nie wiedział, że szef wrocławskiego związku artystów zaczynał karierę w milicji, ścigając żołnierzy podziemia - opowiadał Jarosław Jakimczyk, który badał inwigilację środowisk artystycznych w PRL.
Audio
  • Prezes, który pobił Grotowskiego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Książka Jarosława Jakimczyka Najweselszy barak w obozie. Tajna policja komunistyczna jako krytyk artystyczny i kurator sztuki w PRL, o której mówiliśmy w Dwójce, odsłania pozakulisowe procedery kierowania środowiskiem artystycznym w czasach PRL
Książka Jarosława Jakimczyka "Najweselszy barak w obozie. Tajna policja komunistyczna jako krytyk artystyczny i kurator sztuki w PRL", o której mówiliśmy w Dwójce, odsłania pozakulisowe procedery kierowania środowiskiem artystycznym w czasach PRLFoto: Kristaps Bergfelds/Flickr/CC

Efekt jego wieloletniej pracy nad materiałami organów bezpieczeństwa, przechowywanymi w archiwum wrocławskiego IPN, to książka "Najweselszy barak w obozie - tajna policja komunistyczna jako krytyk artystyczny i kurator sztuki w PRL". Kim byli tytułowi "krytycy"?

- Na początku w SB nie było ludzi zdolnych do samodzielnej analizy dzieł sztuki. Ale już w latach 70. pojawili się tam absolwenci studiów humanistycznych. Język ich raportów to niezwykłe połączenie dyskursu estetycznego z partyjniacką nowomową - wyjaśnił Jarosław Jakimczyk. - Ale nie brakowało też samouków, którzy dużo czytali o sztuce i wchodzili w prywatne relacje z artystami - dodał.

SB dążyło przede wszystkim do obsadzenia "swoimi ludźmi" kluczowych stanowisk. Osoby takie, jak Przemysław Krajewski - wieloletni prezes Okręgu Wrocławskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, mogły w ten sposób niszczyć lub rozkręcać kariery wybranych twórców, wpływać na kształt wystaw oraz przyznawanie stypendiów.

Nasz gość nie przez przypadek sięgnął przede wszystkim do akt wrocławskiego IPN. Okazuje się, że losy środowiska artystycznego na Ziemiach Odzyskanych szczególnie leżały władzy na sercu...

***
Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Prowadzenie:
Barbara Schabowska
Goście:
(Jarosław Jakimczyk, autor książki "Najweselszy barak w obozie - tajna policja komunistyczna jako krytyk artystyczny i kurator sztuki w PRL")

Data emisji: 27.01.2015
Godzina emisji:
15.00
mm, ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Meble Kowalskich. Ułóż sobie życie z meblościanką

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 17:00
– To wybitny projekt. Wiele osób opowiadało mi, że świetnie zdawał egzamin w PRL i do dziś go zdaje – mówił dr Jacek Kowalski, autor książki "Meble Kowalskich".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za co krakowianie lubią Armię Czerwoną?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 10:30
Krakowska wystawa "Wyzwolenie czy zniewolenie? W 70. rocznicę bitwy o Kraków" pokazuje koniec drugiej wojny światowej i pierwsze lata "wolności" tego miasta.
rozwiń zwiń