Toskańska Siena. Czerwona stolica bogactwa

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2015 18:00
– Miasto widać z daleka. Wszystkie domy są w pięknym kolorze palonej cegły – mówiła Aleksandra Seghi, Polka od siedemnastu lat mieszkająca we włoskiej Toskanii.
Audio
  • Aleksandra Seghi opowiada o historii, kulturze, kuchni i mieszkańcach Toskanii (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Siena. Jeden z budynków z cegły w charakterystycznym kolorze ciemnej czerwieni
Siena. Jeden z budynków z cegły w charakterystycznym kolorze ciemnej czerwieniFoto: Steve Jurvetson/flickr/CC

Toskania to kraina historyczna zwana początkowo - gdy była zamieszkana przez Etrusków – Etrurią. Podbita przez Rzymian w 281 r. p.n.e. weszła w skład Imperium Rzymskiego. To w Toskanii, uciekając z Rzymu przed okrutnym stryjem Romulusem, który chciał ich zabić, schronili się synowie Remusa. I to oni założyli jedno z najwspanialszych miast regionu - Sienę.

Słynąca z zamożności Siena już w XII i XIII w. zaliczała się do najbogatszych miast w Europie. W 1472 r. powstał tu pierwszy włoski bank - Banca Monte dei Paschi di Siena - który jest zarazem najdłużej nieprzerwanie funkcjonującą placówką bankową na świecie.

Aleksandra Seghi opowiadała w Dwójce m.in. o zapachach Toskanii. Jednym z dominujących jest aromat kawy, choć dawniej napój ten był... zakazany przez Kościół.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: Aleksandra Seghi (absolwentka italianistyki UW, pracowniczka Radio Diffusione Pistoia, autorka książek)

Data emisji: 26.06.2015

Godzina emisji: 15.00

mc/mm

Czytaj także

Imigranci z Ukrainy szansą dla Polski?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 18:00
Podczas gdy Włochy borykają się z napływem uchodźców z Afryki, do Polski przyjeżdża coraz więcej imigrantów zza wschodniej granicy. - Traktuję to jako potencjał i szansę - mówi Paweł Trzciński.
rozwiń zwiń